Yıldırım Aktuna kimdir, Yıldırım Aktuna'nın hayatı, biyografisi, Yıldırım Aktuna nereli, Yıldırım Aktuna ne zaman vefat etti?

Yıldırım Aktuna Kimdir? Yıldırım Aktuna Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Yıldırım Aktuna kimdir, Yıldırım Aktuna’nın hayatı, biyografisi, Yıldırım Aktuna nereli, Yıldırım Aktuna ne zaman vefat etti? İşte Yıldırım Aktuna hakkında detaylar.

Yıldırım Aktuna Kimdir?

Yıldırım Aktuna 22 Mart 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk nöropsikiyatr ve siyasetçi.

Yıldırım Aktuna Hayatı

1948’de İzmir Karşıyaka Lisesi’ni bitirdikten sonra aynı yıl girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki öğrenimini askeri öğrenci olarak tamamlayarak, 1954’te tabip teğmen rütbesiyle mezun oldu. Nöropsikiyatri Uzmanlığı, Tabip Yarbaylık, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği yaptı. Başhekimliği dönemindeki başarısı ve hastanede gerçekleştirdiği dönüşüm ile sivrildi ve Bakırköy halkı tarafından sevildi. Bu başarısı ona SHP’den Bakırköy Belediye Başkanlığını getirdi.

visum china
visum china

1991 milletvekili seçimlerinde SHP’nin başarılı belediye başkanlarını kaybetmemek için milletvekili adaylıklarına izin vermemesi üzerine, DYP’den aday olarak kazandı ve 49. hükûmette Sağlık Bakanı olarak görev aldı. Aktuna, bu bakanlık döneminde sağlık reformu çerçevesinde 1. ve 2. Ulusal Sağlık Kurultaylarını topladı.

50. hükûmette Devlet Bakanı ve Hükûmet Sözcüsü olarak görev yapan Aktuna, 7 Mart 1996’da 53. hükûmetin yine Sağlık Bakanı olarak atandı ve 54. hükûmette de Sağlık Bakanlığını sürdürdü. 55. hükûmette ise yine Devlet Bakanı olarak görev aldı.

2003 yılında Liberal Demokrat Parti’ye katılan Aktuna, bu partide de genel başkan yardımcısı görevi üstlendi.

Yıldırım Aktuna Vefatı

29 Eylül 2007 tarihinde pankreas kanserinden 77 yaşında ölen Yıldırım Aktuna, 2 Ekim 2007 günü son yolculuğuna uğurlandı. Aktuna için önce 1979-1988 yılları arasında başhekimlik görevinde bulunduğu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, sonra da 1989-1991 yıllarında belediye başkanlığı yaptığı Bakırköy’de tören düzenlendi. Aktuna’nın cenazesi daha sonra Ataköy 5. Kısım Camii’nde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

Yıldırım Aktuna Kişisel Yaşamı

1970 yılında Zeliha Berksoy ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu oldu. Çift 4 sene sonra boşandı.

Yıldırım Aktuna hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.