Ferit Şahenk Kimdir, hayatı, aslen nereli

Ferit Şahenk Kimdir?

Birçok sektörde başarılı kurumlarıyla yer alan, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ferit Şahenk kimdir?

Ferit Şahenk Kimdir?

Tam adı Ferit Faik Şahenk’tir. Ferit Şahenk’in doğum tarihi 1964 yılıdır. Ferit Şahenk’in doğum yeri Niğde’dir. Ferit Şahenk’in annesi Deniz Hanım, babası ise Doğuş Holding kurucusu sayın Ayhan Şahenk’tir. Ayrıca Filiz adında bir kız kardeşi vardır. Ferit Şahenk evli ve eşinin adı Diana’dır. Defne adında bir kızı vardır. Ferit Şahenk Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, CEO’su ve Garanti Bankası Onursal Başkanıdır.

Ferit Şahenk Eğitim Hayatı

Ferit Şahenk liseyi İsviçre’de tamamladı. Boston College Pazarlama ve İnsan Kaynakları Bölümü mezunudur. Harvard University’nin Owner/President yönetici programıyla tamamlamıştır.

Ferit Şahenk kimdir
Ferit Şahenk

Ferit Şahenk Aslen Nereli?

Ferit Şahenk aslen Niğdeli’dir.

visum china
visum china

Ferit Şahenk’in Serveti Ne Kadar?

Ferit Şahenk’in 2020 yılında serveti 2 milyar 400 milyon dolardı.

Ferit Şahenk Hangi Takımı Tutuyor?

Ferit Şahenk, Fenerbahçe Spor Kulubü’nü tutmaktadır. Ferit Şahenk, kulube maddi ve manevi açıdan birçok konuda destek vermiştir. Ferit Şahenk 2012 yılında transfer edilen Moussa Sow transferinde büyük bir önemi vardır ve kulüp tarafından kendisine teşekkür edilmiştir. Ferit Şahenk ayrıca kongre üyesi ve 1907 Fenerbahçe Derneği yöneticisidir. Ayrıca sahibi olduğu Star TV kanalında Fenerbahçe adına bağış kampanyası düzenlenmiştir.

Ferit Şahenk İş Hayatı

Ferit Şahenk 1988 yılında Manufacturers Hannover’da bankacılık stajı yaptı. Garanti Menkul Kıymetler Şirketi’ni 1991 yılında kurdu. Babası Ayhan Şahenk’in hayatını kaybetmesiyle birlikte Doğuş Holding’de görev almaya başladı.

Ferit Şahenk Şirketleri

Ferit Şahenk’in başında olduğu Doğuş Holding’in birçok sektörde şirketi bulunmaktadır. Önde gelen bazı şirketleri aşağıdaki gibidir.

  • Otomotiv sektöründe büyük yatırımları bulunmaktadır. Doğuş Otomotiv, Doğuş Oto, DOD ve VDF (Volkswagen Doğuş Finans) bilinen şirketlerdir. Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche ve Scania araçlarının satışını üstlenmektedir.
  • İnşaat sektörünün önde gelen şirketlerinden Doğuş İnşaat birçok başarılı projeye imza atmıştır. 2003 yılından itibaren “Dünyanın En Büyük 250 İnşaat Firması” arasında yer almaktadır.
  • Doğuş Yayın Grubu çatısı altında NTV, Star TV, Eurostar, Kral TV gibi kanalları barındırmaktadır. Dijital medyaya PuhuTV ile giriş yapmışlardır. Ayrıca Ferit Şahenk Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8 kanalına ortaktır.
  • Doğuş Holding’in yeme-içme ve turizm sektöründen büyük yatırımları bulunmaktadır. D.ream çatısı altında birçok ünlü markayı barındırmaktadır. Angie, Borsa, Coya, Da Mario, Fenix, Günaydın, Kebapçı Etiler, Kitchenette, Kılimanjaro, Kiva, Lacivert, Masa, Mezzaluna, Nusr-et, Sele, Zuma bilinen yerlerdir.
  • Enerji sektöründe yer alan Doğuş Enerji şirketi bulunmaktadır.
  • Doğuş Holding’in teknoloji sektöründe yatırımı bulunmaktadır ve Doğuş Teknoloji adında şirketi bulunmaktadır.

Ferit Şahenk Aldığı Ödüller

  • 2013 yılında Yılın İş İnsanı Ödülü aldı.
  • Hırvatistan tarafından 2014 yılında Hırvatistan Yıldızı Nişanı verilmiştir.
  • Fransa tarafından 2017 yılında Légion d’honneur Nişanı verilmiştir.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir