Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir, Hafize Gaye Erkan'ın hayatı, biyografisi, Hafize Gaye Erkan kaç yaşında, Hafize Gaye Erkan nereli?

Hafize Gaye Erkan Kimdir? Hafize Gaye Erkan Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir, Hafize Gaye Erkan’ın hayatı, biyografisi, Hafize Gaye Erkan kaç yaşında, Hafize Gaye Erkan nereli? İşte Hafize Gaye Erkan hakkında detaylar.

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Hafize Gaye Erkan 1979 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk ekonomist, bankacı ve mühendis. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’dır. 2023 yılının Haziran ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirildi ve bu göreve atanan ilk kadın oldu.

Hafize Gaye Erkan Eğitim Hayatı

İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001’de tamamladı. Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

visum china
visum china

Hafize Gaye Erkan Kariyeri

Princeton’daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl finansal kuruluşlar grubu analitik ve stratejiler bölüm başkanı olarak görev aldı. Goldman Sachs’ta iken bankalara, sigorta şirketlerine, varlık yönetim firmalarına sayısal modelleme ve risk yönetimi modelleri sundu.

Erkan, Goldman Sachs’ta çalışırken First Republic Bank’a birkaç yıl sermaye stres testi hazırlıkları konusunda danışmanlık yaptıktan sonra 2014 yılında First Republic ekibine katıldı ve yatırım bölümü başkanı ve risk yönetimi eş başkanı olarak çalışmaya başladı. Ocak 2016’da bankanın mevduat bölümü başkanı, Mayıs 2017’de de yönetim kurulu başkanlığına getirildi.

13 Şubat 2019 tarihinde First Republic Bank yönetim kurulu, başkan Hafize Gaye Erkan’ı bankanın icra kurulu başkanı olarak tayin etti. 2019-2021 yılları arasında bankanın yönetim kurulunda yer aldı ve First Republic’i 1985’te kuran James H. Herbert ile birlikte 15 Temmuz 2021 tarihinde CEO oldu. 31 Aralık 2021 tarihinde yapılan yazılı açıklamada James Herbert’ın kalp damar bozuklukları nedeniyle altı ay kadar izne ayrılacağı, Gaye Erkan’ın icrâ kurulu başkanlığı görevine devam edeceği duyuruldu.

Erkan üç gün sonra, 3 Ocak 2022’de First Republic Bank’taki görevinden istifa etti. Erkan, görevini Mike Roffler’e bırakırken, bankanın hisseleri % 5,8 oranında geriledi. 1 Mayıs 2023’te ise First Republic Bank, Federal Deposit Insurance Corporation tarafından devralındı ve yılın üçüncü büyük banka iflasında JPMorgan’a satıldı. Erkan, bankada yöneticilik yaptığı süre boyunca başarılı bir performans sergiledi. Başkan seçildiği 2017 sonunda 97,7 milyar dolar olan First Republic Bank’ın toplam varlıkları 2021 sonunda 181 milyar dolara yükseldi.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yaptı. Erkan ayrıca Louis Vuitton’un çatı şirketi LVMH tarafından 2021’de satın alınana dek ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen daha küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’da yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır. 27 Haziran 2022’de ABD merkezli ulusal emlak finansman şirketi Greystone & Co Inc.’in icrâ kurulu başkanlığına getirildi ve bu görevini Aralık 2022’ye kadar sürdürdü.

Hafize Gaye Erkan Evli mi?

Finans uzmanı Batur Biçer ile evli olan Gaye Erkan’ın Aslan Selim adında bir oğlu vardır.

Hafize Gaye Erkan hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.