Buket Uzuner Kimdir biyografisi Yaşı Nerelidir?

Buket Uzuner Kimdir?

Türkiye’de yazıları en fazla okunmuş yazarlar arasına girmeyi başarmış kadın yazarlarımızdan biri olan Buket Uzuner kimdir?

Buket Uzuner Kimdir Kaç Yaşında Nerelidir?

Buket Uzuner kimdir 1955 tarihinde doğan yazarımızdır.Ankaralı olan Ünlü yazar Hacettepe Üniversitesi’nin Biyoloji bölümünü bitirmiştir.Okulu bittikten sonra mezun olduğu Üniversite’de Biyolog olmuş ve burada bir süre bu mesleği yapmıştır.Ardından Norveç’e gitmiş ve burada Yüksek Lisans eğitimi ile ilgili bir takım çalışmalar yapmıştır.

1977 senesinden sonra yazılar yazmaya başlamış ve yazmış olduğu yazıları önemli dergilerde yayınlanmıştır.1989 ile 1992 tarihlerinde Rapsodi isimli kadın dergisinde bir takım yazılar hazırlamıştır.Çok güzel bir mesleğe sahip olmasına rağmen Edebiyatçı olmak istemiş ve bu sebeble tüm eğitimini bırakmıştır.Yazar olmak istemesine rağmen Türkiye’de bulunan ekonomik sorunlar sebebi ile birçok farklı sektörde çalışmıştır.Avrupa,Amerika onun yaşayıp gördüğü yerlerden biridir.Farklı ülkelerde bulunduğu zamanlarda garsonluk, çevirici ve aşçılık gibi meslekleri yapmıştır.

Buket Uzuner 1991 tarihinde ilk romanını çıkardı.İki Yeşil Susamuru çok fazla talep edilen bir roman oldu.İkinci romanını 1993 senesinde çıkardı Balık İzlerinin Sesi adındaki romanı hem Türkiye hemde Avrupa’da çok büyük ses getirdi.Aynı sene içersinde İngiltere’den gelen teklif üzerine İngiliz Kültür Derneğine gitmiştir.1994 tarihinde ise yine davetli olarak Almanya’ya gitmiştir.

1995 tarihinde Trt İstanbul programında danışmanlık yaptı ve Remzi Kitabevi’nde bir süre çalıştı.

1997 senesinde İstanbul Üniversitesi tarafından yılın en iyi romanı ödülünü almış olduğu Kumral Ada Mavi Tuna adındaki romanını çıkardı.Bu kitap sadece Türkiye’De değil farklı isimlerle beraber Yunanistan ile İtalya’dada yayınlandı.Bu kitap Türkiye’ye damga vuran kitap oldu ve toplam 26 baskı aldı.

A Cup Of Turkish adını vermiş olduğu kitabı İngiltere’de yayınlanmıştır.İngiltere’de bulunduğu zamanlarda Cumhuriyet Gazetesi’ne yazılar yazdı.İstanbul’da yaşantısını sürdüren yazar kaliteli eserler çıkarmıştır.

Buket Uzuner Eserleri

Hikayeleri

Benim Adım Mayıs (1986)
Ayın En Çıplak Günü (1988)
Güneş Yiyen Çingene (1989)
Karayel Hüznü (1993)
Şairler Şehri (1994)
Şiirin Kız kardeşi Öykü (2003)
Yolda (2009)
Kumral Ada Mavi Tuna
İstanbullular
Gallipoli

Romanları

İki Yeşil Susamuru (1991)
Balık İzlerinin Sesi (1992)
Kumral Ada Mavi Tuna (1997)
Uzun Beyaz Bulut – Gelibolu (2001)
İstanbullular (2007)
Su Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları (2012)

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.