Oğuz Atay Kimdir Biyografisi

Oğuz Atay Kimdir?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Halen eserleri yüksek satış yapan ve Tutunamayanlar ardındaki romanı ile beraber herkesin dilinde olan ünlü yazar Oğuz Atay kimdir? nereli eserleri nelerdir?

Oğuz Atay Kimdir Nereli Biyografisi

Oğuz Atay 12 Ekim 1934 tarihinde İnebolu’da dünyaya geldi.Babası olan Cemil Atay eski milletvekillerinden biriydi.5 yaşında olduğu sırada ailesinle beraberce Ankara’ya gitmişlerdir.Önce Ankara Maarif Kolejine giriş yaptı sonrada İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdi.Üniversiteyi bitirmesinin ardından İnşaat Akademisyeni olarak bulunmaya başladı.İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık akademesinde bulundu.

Akademisyen olarak bulunduğu sıralarda hem gazetelerde hemde dergilerde bir çok yazılar yazdı.Yazmış olduğu ilk en önemli roman Tutunamayanlar adındaki roman olmuştur.Romanın yazımı 1970 senesinde bitmesine rağmen 1972 tarihinde yayınlanmaya başladı.Yazmış olduğu bu romanle Trt Roman ödülünü aldı.

visum china
visum china

1973 tarihinde ikinci romanı olan Tehlikeli Oyunlar adındaki romanı yazıp sevenleri ile tekrar buluştu.2 sene sonrasında Bir Bilim Adamının Romanı adındaki romanı çıkararak romanlarına devam etti.Bu roman Prof.Mustafa İnan’ın hayatını konu almış bir romandır.1975 tarihinde Korkuyu Beklerken adındaki öyküyü çıkardı ve 1985 tarihinde Oyunlarla Yaşayanlar adındaki oyunu yayınlanma başarısı göstererek Devlet Tiyatrolarında gösterime girdi.1975 tarihinde Doçent ünvanını aldı ve aynı sene Topografya adında kitap çıkardı.

Oğuz Atay beyninde olan tümör sebebi ile bir süre kadar Londra’da yaşamak zorunda kaldı ve tedavi gördü.Fakat tedaviler sonuçsuz kalınca 13 Aralık 1977 tarihinde İstanbul’da vefat etti.Ölmeden önce Türkiye’nin Ruhu kitabını yazıyordu.Sağken kitapları çok fazla tutmasada öldükten sonra kitapları fazla satılan kitaplar arasına girdi.

Oğuz Atay Eserleri

Tutunamayanlar (1972)
Tehlikeli Oyunlar (1973)
Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
Korkuyu Beklerken (1975)
Oyunlarla Yaşayanlar (1975)
Günlük (1987)
Eylembilim (1998)

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.