Orhan Veli Kanık Kimdir?

Orhan Veli Kanık Kimdir Hayatı Biyografisi

Önemli Şairlerimizden olan Orhan Veli Kanık Kimdir biyografisi ile sizleri bu konumuz içersinde başbaşa bırakıyoruz.

Orhan Veli Kanık Kimdir Hayatı

Orhan Veli Kanık 1914 tarihinde dünyaya gözlerini İstanbul’da açmıştır.Liseyi Ankara Gazi Lisesinde okumuş ardındanda Üniversiteyi kazanıp İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde okumaya başlamıştır.Üniversite eğitimi sırasında bir takım nedenler nedeniyle Üniversiteyi bitirmeden bıraktı ve birçok yerde memur olarak görev aldı.

Ünlü Şair’in ilk çıkarmış olduğu şiirler 1936 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır.Şiirlerinin yayınlandığı dergi o zamanlar yayın yapan Varlık isimli dergidir.Genelde şiirlerinde sıradan insanların güncel yaşamlarını konu alıp sade bir şekilde kağıda dökmüştür.Kendisi ile beraber 2 arkadaşı daha Garip isminde akım kurmuştur.1947 tarihinde ise Yaprak isimli dergiyi kendileri çıkardı.

1947-1950 tarihleri arasında 3 yıl boyunca dergi aktif halde kaldı ve toplam 28 civarı sayı çıkardı.Bu dergi 14 Kasım 1950 tarihinde Ünlü şairin ölmesinle beraber yayın hayatına noktayı koymuştur.Öldükten sonra en son sayısının ismi Son Yapraktır.

Edebi yönden kişiliği özellikle gençlik dönemindeki şiirler ile daha sonraki şiirleri arasında azda olsa farklıklar bulunur.Gençlik döneminde çoğunlukla Mehmet Hamdi ile Ahmet Muhip Dıranas’ın etkileri vardır şiirlerinde.Özellikle Fransız sembolistlerden yoğun bir şekilde etkilenmiştir.Garip akımın oluşmasında bir takım şiirlerin payı büyüktür.Melih Cevdet ile Oktay Rıfat insanların aklına hitap edecek şiirler yazmıştır.

Yazmış olduğu şiirlerde genelde her zaman değişimleri şiire ayak uydurabilmiştir.Özellikle kuşaklar arası değişimleri kendi şiirlerine 1-2 yıl içersinde sığdırma başarısı göstermiştir.

Eserleri arasında en önemlileri Garip ve Vazgeçemediğim, Destan Gibi, Yenisi, Karşı isimli kitaplardır.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.