Cemal Süreya Kimdir?

Cemal Süreya Kimdir?

Yazmış olduğu çok sayıda Şiir ile önemli Şair ve yazarlardan biri olarak Türkiye’de kitapları insanlar tarafından çok ilgi gören Cemal Süreya kimdir? yaşamı ve eserleri nelerdir? cevapları ve ayrıntıları incelemeye hemen başlayabilirsiniz.

Cemal Süreya Kimdir? Nereli ve Ne Zaman Öldü?

1931 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesinde doğan Cemal Süreya, ilk olarak Bilecik’te ortaokul okumuş, ardından Haydarpaşa Lisesini bitirmiş ve 1954 yılında ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat bölümü’nden mezun olmuştur.

Okul bittikten sonra Maliye Bakanlığı’nda çalışmaya başlamış olan isim Müfettiş olarak görev yapmış ve 1965 tarihine kadar bu görevde durmuştur.Ardından bu görevden ayrılmış olan yazar, Fransızca çeviri işini yapmış ve bir süre de bu şekilde geçimini sağlamıştır.

1971 tarihinle birlikte tekrardan Maliye Bakanlığı’ndaki görevine geri dönmüş olan Cemal Süreya, 1982 tarihinde Maliye Bakanlığı’ndan emekli olmuştur.Emekli olduktan sonra çeşitli dergilerde köşe yazarlığı yapmaya başlamış olan ünlü ismin köşe yazarlığı yaptığı dergiler ise şöyledir : Pazar Postası, Politika, Yeni Ulus ve Saçak dergileridir.

1953 tarihinde ilk Şiiri yayınlanmış olan isim, bir süre sonra okuyucular tarafından çok ilgi gördü ve şirilerine hızını hiç kesmeden devam etti.

Genellikle yazmış olduğu Şiir ve yazılarda bir takım problemleri çözmek yerine sorulara yer veren Cemal Süreya, aynı zamanda diğer şairlerin de yazılarını inceledi.kimdirkim/com Siyasal konularda da düşüncelerini dile getiren ünlü isim, Hürriyet Gösteri ve Milliyet Sanat’ta yayınlamış olduğu günlük ile çok sayıda düşüncenin cevabını vermiştir.

1958 tarihinde “Üvercinka” adındaki eseri ile birlikte Yeditepe Şiir Ödülü almış olan isim, “Göçebe” isimli eseri ile de 1966 tarihinde Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülünü hak eden kişi olmuştur.

9 Ocak 1990 günü hayata İstanbul’da veda etmiş olan ünlü şair, yaşamı süresince toplam 4 defa evlilik yaşamıştır.Ölmeden 1 yıl önce mirasını yazmış olan ünlü isim, eşine Kütüphaneyi, çiçekleri ve bütün kitaplarının telif haklarının yarısını bırakmıştır.

Cemal Süreya Eserleri

Şiirleri

1958 – Üvercinka
1965 – Göçebe
1988 – Güz Bitiği
1998 – Sıcak Nal
1990 – Sevda Sözleri ( Tüm Şiirler)

Deneme ve Eleştirileri

1976 – Şapkam Dolu Çiçekle
1982 – Günübirlik
1992 – 99 Yüz
1992 – Aydınlık Yazıları
1992 – Papirüsten Başyazılar

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın