Enver Gökçe Kimdir Nerelidir Eserleri

Enver Gökçe Kimdir Eserleri Nelerdir?

Önemli Şiirleri bulunan Ünlü yazarlarımızdan Enver Gökçe kimdir Eserleri nelerdir? hakkındaki bütün bilgiler konumuzda.

Enver Gökçe Kimdir Biyografisi

Enver Gökçe 1920 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir.8 Yaşında olduğu sırada ailesinle beraberce Ankara’ya göç etti.Burada Ankara Gazi lisesini okudu ardındanda Ankara Üniversitesi Tarih Coğrafya Fakültesi Türk dili edebiyatı bölümünü bitirmiştir.

İstanbul Kadırga Öğrenci yurdunda yönetici olduğu sırada Türk Ceza Kanunu 141. maddesine uygun olmayan eylem ile suçlandı.Bu ceza onandı ve 7 yıl kadar cezaevinde yattı.1957 tarihinde cezaevinden çıktı.Çıkmasından belli süre sonra 3 sene kadar Çorum’da sürgün cezasına çarptırıldı.Buradanda çıktıktan sonra Gazetelerde Yazarlık yapmıştır.İstanbul’da Yurtlar müdürlüğünde görev aldı.Ölmeden önceki son zamanlarını Ankara’da bulunan Huzur evinde geçirmiştir.

visum china
visum china

İlk Şiiri 1943 tarihinde Ülkü dergisinde yayınlanmıştır.Ülkü dergisinden sonra Yurt ve Dünya, Ant, Gün, Söz gibi dergilerdede şiirleri yayınlandı.Türk Şiir tarihinin 1940 kuşağında yer alan Acılı Kuşak olarak isimlendirilen Şairlerden biriydi.Kendisi 19 Kasım 1981 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Eserleri

Dost Dost İlle Kavga (1973)
Panzerler Üstümüze Kalkar (1977)
Şiirler (ölümünden sonra, 1982)
Eğin Türküleri (1982, DTCF bitirme tezi)

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir