Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında, nereli, Yeşilçam Belkıs kimdir? Belkız Özener kaç yaşında? Belkıs Özener'in ablası kim? Belkıs Özener ile Gönül Yazar kardeş mi? Belkız Özener kimin kardeşi?

Belkıs Özener Kimdir, Hayatı, Biyografi, Kaç Yaşında, Nereli?

Belkıs Özener kimdir, kaç yaşında, nereli, Yeşilçam Belkıs kimdir? Belkız Özener kaç yaşında? Belkıs Özener’in ablası kim? Belkıs Özener ile Gönül Yazar kardeş mi? Belkız Özener kimin kardeşi? sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Belkıs Özener Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Belkıs Özener’in doğum tarihi 28 Mart 1940’dır. Belkıs Özener’in doğum yeri İzmir’dir. Belkıs Özener Erzincanlı müteahhit Mehmet Özyenginer ve Fatma Aras’ın kızıdır. Belkıs Özener Belma ve Gönül adında ablaları vardır. Oyuncu ve şarkıcı Gönül Yazar Belkıs Özener’in ablasıdır. Rauf Köksalan ile yaptığı evlilikten Benek, Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu vardır.

Gönül Yazar’ın 1952 yılında radyo sınavlarını kazanmasından sonra Ankara’ya, daha sonra ise İstanbul’a taşındılar. Alâeddin Yavaşça, Zeki Duygulu ve Radife Erten’den eğitim aldı. 14 yaşındayken Sabite Tur Gülerman’ın alt kadrosunda ilk kez sahneye çıktı. Tepebaşı Gazinosu’nda Perihan Altındağ’ın alt kadrosunda ise ilk yevmiyeli sahnesini yaptı.

1967 yılında Metin Bükey’in teklifiyle ilk defa Sinekli Bakkal filminde Türkan Şoray’ın oynadığı roldeki şarkıyı seslendirdi. 100’ü Şoray’ın olmak üzere 300’den fazla şarkıyı Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi oyuncuların filmlerinde onların yerine seslendirdi. Yeşilçam’ın tarz değiştirdiği yıllarla birlikte mesleğini bıraktı. Eserleri 2006 yılında Sahibinin Sesinden Yeşilçam Şarkıları adlı albümde bir araya toplandı.

visum china
visum china

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir