Oyuncu Derya Alabora kimdir, Derya Alabora'nın hayatı, biyografisi, Derya Alabora kaç yaşında, Derya Alabora nereli, Derya Alabora evli mi?

Derya Alabora Kimdir? Derya Alabora Kaç Yaşında, Nereli?

Oyuncu Derya Alabora kimdir, Derya Alabora’nın hayatı, biyografisi, Derya Alabora kaç yaşında, Derya Alabora nereli, Derya Alabora evli mi? İşte Derya Alabora hakkında detaylar.

Derya Alabora Kimdir?

Derya Harupçu ya da bilinen adıyla Derya Alabora 19 Ağustos 1959 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk oyuncudur. Opera sanatçısı Nazım Harupçu ile ilkokul öğretmeni Türkan Harupçu’nun tek çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. “Alabora” soyadını “ikinci annem” diye adlandırdığı teyzesinin soyadından almıştır. Oyuncu Mustafa Alabora ile kuzendir.

Derya Alabora Hayatı

Mezuniyetinin ardından bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. Devlet Tiyatroları’ndan istifa ettikten sonra ise çeşitli özel tiyatro gruplarının oyunlarında yer aldı. Bir süre Ali Poyrazoğlu ile çalıştıktan sonra Özdemir Çiftçioğlu ile birlikte Tiyatro Grup’u kurdu. 5. Sokak Tiyatrosu, DOT ve garajistanbul’un oyunlarında oynadı.

Oynadığı oyunlardan bazıları, Jean Genet’nin eseri Balkon (Tiyatro Stüdyosu, 1998), Özen Yula’nın yazdığı Ay Tedirginliği, DOT’un ilk oyunu olan ve Bryony Lavery’nin yazdığı Donmuş (Frozen), 2007 İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen deneysel oyun Oyunu Bozun ve Sevim Burak’ın Yanık Saraylar kitabındaki öykülerden Naz Erayda’nın uyarladığı bir oyun olan Ya Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse’dir.

visum china
visum china

TRT’de ekranlara gelen Şaşıfelek Çıkmazı dizisinde Aysel adlı karakteri oynadı. Bu dizide, Zuhal Gencer’le başrolleri paylaştı. Uzun süre Mahinur Ergun’un yazıp yönettiği, 2001’de çekilen yeni bölümlerinde ise yönetmenliği Çağan Irmak’ın devraldığı dizi, aynı zamanda oyuncunun en uzun süre devam etmiş olan TV dizisidir.

Diğer televizyon dizilerinden en bilinenleri, her ikisi de Kanal D’de yayınlanmış olan Aşk Meydan Savaşı ve Aşk Her Yaşta’dır. Alabora, 2014 yılında Deliha filminde rol almıştır. 2015 yılında Show TV’nin romantik komedi dizisi Acil Aşk Aranıyor’da Türkan karakterini canlandırmıştır. Alabora, 2018 yılında devam filmi olan Deliha 2’de rol almıştır.

Derya Alabora Evli mi?

Derya Alabora 1983 yılında Uğur Yücel ile evlendi. 1985 doğumlu Can adında bir oğlu vardır.

Derya Alabora hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir