Emel Taşçıoğlu kimdir, nereli, Emel Taşçıoğlu'nun hayatı, biyografisi, Emel Taşçıoğlu kaç yaşında?

Emel Taşçıoğlu Kimdir, Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Türk halk müziği sanatçısı Emel Taşçıoğlu kimdir, nereli, Emel Taşçıoğlu’nun hayatı, biyografisi, Emel Taşçıoğlu kaç yaşında? İşte Emel Taşçıoğlu hakkında detaylar.

Emel Taşçıoğlu Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Emel Güney Taşçıoğlu 22 Temmuz 1964 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Türk halk müziği sanatçısıdır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Güney Kardeşler isimli grubuyla küçük yaşlarda sahnelerde yer almıştır. Taşçıoğlu, saz sanatçısı Yunus Karaca’dan nota dersleri almış, babasının da desteği ile Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünü 1985 yılında tamamlamıştır. Ardından öğretmenliğe başlamıştır. Aynı yıl evlenmiş ve kendi soyadını taşıyan bir çocuğu olmuştur. TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu Yetişmiş Sanatçı sınavına girer ve başarılı olur, ses sanatçısı olarak Ankara Radyosunda çalışmaya başlar.

Küçük yaşta müziğe olan ilgisi ve yeteneği ailesi tarafından fark edilen sanatçı, beş yaşında babası Ali Rıza Güney, ağabeyleri Ekrem Güney ve Ertuğrul Güney (TRT Ankara Radyosu Ritim Saz Sanatçısı) ile birlikte “Güney Kardeşler” adıyla gerek sahnelerde gerekse halk konserleri kaset ve plak çalışmalarıyla Türk halk müziği icrasına başladı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümü mezunu olup, öğretmenlik yapmakta iken 1988 senesinde görevinden ayrılarak TRT Ankara Radyosunun düzenlediği sınavı kazanarak “TRT Yurttan Sesler Korosu”na katılmış ve profesyonel müzik kariyerine başlamıştır. Yorumcu özelliğiyle ön plana çıkan Taşçıoğlu daha ziyade Orta Anadolu türkülerini seslendirir. Bu yöreye ait pek çok türküyü de kaynak kişilerinden derlemiş ve notaya almıştır. Bu tür çalışmalarına verilebilecek en önemli örnek Neşet Ertaş’ın ünlü “Kesik Çayır” türküsüdür. Babası Ali Rıza Güney’den derleyip “Elmalı” türküsünü notaya almıştır.

Uzun süre ses sanatçılığı yaptığı TRT’den ayrılarak 2004 yılında ilk albümü Sel Gider, Kum Kalır albümünü yayınlamıştır. İsmail Derker yönetmenliğinde çalışılan albüm toplamda on üç türküden oluşmaktadır ve Sıla Müzik etiketiyle yayınlanmıştır. Samsun, Kırşehir, Diyarbakır ve Rumeli türkülerinin hakim olduğu albümde “Bayramdan Bayrama” ve “Efendim” isimli iki Kazım Birlik bestesi ve Mustafa Keser’den alınan “Yüce Dağ Başında” isimli şarkı yer almaktadır. 2011 yılında İz Kalır adlı ikinci albümünü yayınlayan sanatçı Ömür Dediğin programının aynı isimli fon müziğini seslendirmiştir. Emel Taşçıoğlu halen TRT Ankara Radyosunda görevini sürdürmektedir.

Emel Taşçıoğlu hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂 TÜVTÜRK araç muayane randevusunu TÜVTÜRK muayene rezervayson sayfasından ücretsiz olarak alabilirsiniz. TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için telefon numarası da 850 222 88 88'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir