Eşref Kolçak kimdir, Eşref Kolçak'ın hayatı, biyografisi, Eşref Kolçak nereli, Eşref Kolçak ne zaman vefat etti?

Eşref Kolçak Kimdir? Eşref Kolçak Hayatı, Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Türk sinemasının usta oyuncularından Eşref Kolçak kimdir, Eşref Kolçak’ın hayatı, biyografisi, Eşref Kolçak nereli, Eşref Kolçak ne zaman vefat etti? İşte Eşref Kolçak hakkında detaylar.

Eşref Kolçak Kimdir?

Eşref Kolçak 20 Ocak 1927 tarihinde Moskova’da dünyaya gelmiştir. Türk televizyon ve sinema oyuncusu ve tiyatrocudur. Sanatçı Harun Kolçak’ın babasıdır.

Eşref Kolçak Hayatı

20 Ocak 1927 tarihinde Moskova’da doğdu. Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan, Rus asıllı Katya’dır. 5-6 yaşlarında iken ailesi ile Türkiye’ye göç etti. Erzurum’un İspir Kızılimaret (şimdiki ismi Gaziler) köyünde ilköğrenimine başladı. 1938 yılında Erzurum’a giderek Cumhuriyet Ortaokulundan mezun oldu (1938). 1941 yılında ailesiyle İstanbul’a geldi. Sultanahmet Sanat Enstitüsünde Tesviyecilik bölümüne girdi ancak babasının ölümü üzerine okulu bırakmak zorunda kaldı. Marangozluk, ayakkabı tamirciliği, amelelik, gazete satıcılığı gibi işlerde çalıştı. Halkevlerinde ve CHP’nin yürüttüğü sanat faaliyetlerine katılarak piyeslerde rol aldı.

visum china
visum china

Sahne yaşamı 1944 yılında Atilla Revüsü’nde sahneye çıkmasıyla başladı. 1945-1949 yılları arasında Ses Opereti’nde dansör olarak sahneye çıktı. Bir yandan da filmlerde figüranlık yaptı. İlk defa 1947 yılında, Cahide Sonku ve Seyfi Havaeri’nin yönettiği Fedâkar Ana filminde rol aldı. 1949-1951 arasında askerlik hizmetini yaptıktan sonra Ses Opereti’nde çalışmaya devam etti. 1951 yılında Şinasi Özkonuk’un yönetmenliğini yaptığı Affet Beni Allahım adlı polisiye filmde başrol oyuncusu olarak yer aldı. 1950’li ve 1960’lı yıllarda, Türk sinemasında melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak tanındı.

İlk ödülünü 1961 yılında yapılan İstanbul Belediyesi Sanat Festivali İkinci Türk Filmleri Yarışması’nda “Namus Uğruna” adlı filmdeki performansıyla “En Başarılı Erkek Oyuncu” seçilerek aldı. Yüzlerce sinema filminin yanı sıra reklamlarda ve fotoromanlarda rol aldı.

Eşref Kolçak Özel Hayatı

1954 yılında komşusunun kızı olan Özcan Hanım ile evlendi. Eşi Özcan Kolçak 2010 yılında hayatını kaybetti.

Eşref Kolçak Vefatı

1982 yılında Bursa’nın Gemlik ilçesinde yaşamaya başlayan sanatçı, 26 Mayıs 2019’da Bursa’da hipoksik solunum yetmezliği ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat etti.

Eşref Kolçak hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.