Yaşlara Göre Oyuncak Seçimi
Yaşlara Göre Oyuncak Seçimi

Yaşlara Göre Oyuncak Neye Göre Seçilir?

Çocukların yaş grubuna göre oyuncak seçimi, onların gelişimine katkıda bulunmak adına önemli bir yoldur. Her yaş grubundaki çocuğun farklı ihtiyaçları olur. Yaş gruplarına göre yine farklı becerileri gelişme gösterir. Bu nedenle çocukların oyuncaklarını doğru seçmek, onların eğlenerek öğrenmesi ve gelişme göstermesi adına önemli olur. Ayrıca çocukların ilgi alanlarına göre oyuncak seçmek de onların kaliteli vakit geçirmesini sağlamanın bir başka yoludur.

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

Çocuk gelişiminde en büyük etkenlerden ve yardımcılardan biri doğru oyuncak seçimi yapmaktır. Çocuklarınıza oyuncak seçerken dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler bulunur. Çocukların güvenliği, öğrenme becerileri, zihinsel gelişimi, sosyal ve duygusal gelişimi, ilgi alanları ve yaş grubuna göre oyuncak seçimi onların gelişimini olumlu yönde etkiler.  

Doğru oyuncak seçimi eğitici ve eğlenceli unsurların göz önünde bulundurulmasıyla yapılabilir. Bu konuda oyuncakların kaliteli ve çocuklara zarar vermeyecek yapıda olması da gerekir. Yaş grubuna göre oyuncak seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken etkenleri inceleyelim. 

visum china
visum china
 • Yenidoğan Oyuncakları

Yenidoğan bebekler için oyuncak seçiminde pek çok detay bulunur. İlk dikkat edilmesi gereken şey onların güvenliği olmalı. Küçük parçalar ve keskin kenarları olan oyuncaklar tercih edilmemeli. Yenidoğan bebekler dokunarak keşfettikleri için ellerine kolayca alabilecekleri yumuşak oyuncaklar seçilmeli. 

Çocukların duygusal, görsel ve işitsel gelişimini teşvik edecek renkli, sesli ve elleriyle kavrayabileceği türden oyuncaklar alınmalı. Yenidoğan bebeklerin oyuncaklarının temizliği de onların sağlığı açısından büyük önem taşır. Kolay temizlenebilen ve kir tutmayan yapıda oyuncaklar tercih ederek bebeğinizi koruyabilirsiniz. 

 • 0-2 Yaş Oyuncakları 

0-2 yaş grubuna göre oyuncak seçimi yaparken dikkate alınması gereken detaylar, çocukların sağlığını ve gelişimini önemli ölçüde etkiliyor. 0-2 yaş grubundaki çocuklarda gelişim oldukça hızlı olduğundan, oyuncak seçimleri de dönemlere göre farklılık gösterebilir. Yenidoğan çocuklar daha çok dokunarak keşfettiklerinden seçeceğiniz oyuncakların yumuşak olması gerekir. Keskin kenarlı ya da küçük parçaları olan oyuncaklar daha büyük yaşlardaki çocuklar için uygun seçenek olur. 

Çocuklar gelişim süreçlerinden dokunmadan sonra her şeyi ağızlarına götürerek tanımaya çalışırlar. Bu sebeple de seçeceğiniz oyuncakların dış yüzeylerinin oldukça yumuşak olması ve sağlığa zararlı maddeler içermemesi gerekir. Bu yaş aralığında seçeceğiniz oyuncaklardaki dikkat çekici renkler ve hareketlilik bebeklerin gelişimini olumlu yönde etkiler. 

 • 2-4 Yaş Oyuncakları 

Çocukların algılarının geliştiği dönemlerde yaşlarına göre oyuncak seçmek oldukça önemli. 2-4 yaş aralığındaki çocukların motor becerilerini geliştirecek, yaratıcılıklarını destekleyecek, eğitici, ilgilerine ve hobilerine uygun oyuncakları tercih etmek onların gelişimini olumlu yönde etkiler. 

Dayanıklı ve uzun süreli kullanıma uygun oyuncak seçimleri ile hem çocuğunuzun keyif alma süresini artırabilirsiniz hem de çabuk bozulmayan bir oyuncak tercih ettiğinizde tasarruf da sağlamış olursunuz. Bazı teknolojik oyuncaklarla da bu yaş aralığında tanışan çocuklara ebeveyn kontrolünde olmasına dikkat ederek içeriklerin yaşına uygunluğundan emin olunmalı. 

 • 4-6 Yaş Oyuncakları 

4-6 yaş grubundaki çocuklar artık kendilerini rahatlıkla ifade edebildiklerinden oyuncak seçimlerinde çok daha fazla söz sahibi olabilirler. Ancak ebeveyn olarak sizlerin kontrolünde olması onların sağlığı ve gelişiminde büyük önem taşır. 4-6 yaş grubuna göre oyuncak seçimi kriterlerinden en önemlisi onların güvenliği. 

Yaşına uygun oyuncaklar arasından eğitici değerleri yüksek, sosyal becerilerini geliştirici, yaratıcılığını destekleyici ve motor becerilerini geliştirici oyuncaklar tercih edilmesi gerekir. Her yaş grubu için geçerli olan oyuncağın kalitesi, dayanıklılığı ve kolay temizlenebilir özellikte olması bu yaş grubundaki çocuklara oyuncak seçiminde de geçerli. Teknolojiyle tanışan çocuklarda bunun bağımlılık haline gelmemesi ve yaşına uygun içeriklerle ilgilenebilmesi adına teknolojik alt yapılı oyuncaklarla oynarken ebeveyn denetimi ihmal edilmemeli. 

 • 6-8 Yaş Oyuncakları 

Her yaş grubunda olduğu gibi 6-8 yaş grubuna göre oyuncak seçimi yaparken de onların güvenliği ön planda tutulması gerekir. 6-8 yaş grubu, artık okul hayatı ile tanışan çocuklarınızın hobileri ve ilgi alanlarının da daha netleştiği bir dönem. Bu sebeple onların isteklerine kulak vererek oyuncak seçimi yapılmalı. 

Yaşına uygun oyuncaklar çocukların gelişimini destekleyen en önemli etkenler arasında yer alıyor. Örneğin; çocuğunuz teknolojiyi seviyorsa bunu yaşına uygun bilgisayar oyunları ve eğitici uygulamaları kullanarak destekleyebilirsiniz. Ya da hobileri ve ilgi alanlarına göre oyuncak tercihi yapabilirsiniz. Bir enstrümana merakı varsa onun için müzikal oyuncakları tercih edebilirsiniz. 

 • Eğitici Oyuncaklar 

Eğitici oyuncaklar, her yaş grubu için uygun bir seçeneği olan ve çocukların gelişimini destekleyen türdür. Yapbozlar, bulmacalar, yapı taşları, inşa setleri, legolar, sanat ve el işi malzemeleri, bilim setleri ve kitaplar eğitici oyuncaklar kategorisinden sayılabilecek oyuncaklar olur.  

Çocukların öğrenme süreçlerini eğlenceli şekilde destekler. Çocuğunuzun yaşına uygun eğitici oyuncağı seçerek zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimini destekleyebilirsiniz. Eğitici oyuncaklarla vakit geçiren çocukların kendilerini daha kolay ifade ettikleri söylenebilir. 

 • Okul Öncesi Oyuncaklar 

Okul öncesi dönemdeki çocukların oyuncakları hem eğitici hem de eğlenceli olmalıdır. Çocukların becerilerini geliştirmesi ve oyun oynarken öğrenmeyi teşvik etmesi gerekir. Okul öncesi dönemdeki çocukların yaş grubuna göre oyuncak seçimi, yetenekleri ve ilgi alanları ile doğru orantılı olmalı. Genellikle eğitici kartlar, dramatik oyuncak grupları (bebekler, mutfak setleri vb.) yapı ve inşa setleri, yapbozlar, bulmacalar kitaplar, bisiklet gibi oyuncaklar bu grupta yer alır. 

Doğru Oyuncak Seçimi Yapmak İçin Hangi Faktörler Göz Önünde Bulundurulmalıdır? 

Çocuklarınız için doğru oyuncakları bulmak onların sağlıklı gelişimi için oldukça önemli olur. Doğru oyuncak seçimi için göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şöyle sıralanabilir: 

 • Çocuğun yaşı ve gelişim seviyesi
 • Güvenlik 
 • Kalite 
 • Dayanıklılık 
 • Eğitici değer 
 • Yaratıcılığı destekleyici
 • Sosyal becerilerini geliştirici 
 • Dil gelişimini destekleyici 
 • Motor becerilerini geliştirici 
 • İlgisine uygunluk 
 • Kolay temizlenebilme
Yaşlara Göre Oyuncak Seçimi
Yaşlara Göre Oyuncak Seçimi

Çocuğunuzun gelişimini desteklemek için yukarda sayılan faktörlerin yanı sıra ebeveynlerin de onunla kaliteli vakit geçirmesi oldukça önemli olur. Beraber oyunlar oynamalı ve onun yeteneklerini desteklemelisiniz. Yaş grubuna göre oyuncak seçimi yapmak için sitemize göz atın.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir