Adet Dönemi Ciğer Gibi Parça Gelmesi
Adet Dönemi

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu pek çok kadın tarafından yaşanabilmektedir. Pek çok sebebi olabilen adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu çoğunlukla yaşayan kadınları oldukça endişelendirmektedir. Dolayısıyla bu durumu yaşayan kadınlar adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi neden olur, tehlikeli bir durum mudur, adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu nasıl geçer gibi pek çok soruya cevap aramaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgiye web sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Durumu Nedir?

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu pek çok kadın tarafından yaşanabilmektedir. Çoğunlukla normal bir durum olarak kabul edilen adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu bazen de patolojik problemlerin varlığına işaret edebilir. Normal bir durum olarak kabul ediliyor olsa da adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi pek çok kadını endişelendirmektedir. Site üzerinden adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi konusu hakkında merak ettiklerinize dair geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Durumu Tehlikeli Midir?

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu adet görmekte olan hemen hemen her kadının başına gelebilmektedir. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu sıklıkla normal kabul edilir ve bir problem oluşturmaz. Ancak kimi zamanlarda ise adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu patolojik açıdan problemlerin varlığından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumu yoğun olarak yaşıyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Durumunun Sebepleri Nelerdir?

Sağlıklı bir adet döngüsü içerisinde zaman zaman adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu yaşanabilmektedir. Ancak adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu farklı sağlık problemlerinden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Web sitesi üzerinden adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunun sebepleri nelerdir konusu hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

 1. Adet Döneminde Yaşanan Gecikmeler

Adet dönemlerinin gecikmesi kimi zaman kanama sırasında pıhtılı parçaların görülmesine sebep olabilmektedir. Adet döneminiz bir süre gecikmiş ise kanamanız sırasında et gibi parça görebilmeniz mümkün ve doğal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 1. Demir Eksikliği ve Kansızlık

Demir eksikliği probleminin kanda pıhtılaşmaya sebep olabileceği bilinmektedir. Dolayısıyla adet kanamanız sırasında gördüğünüz pıhtılı kan demir eksikliği sebebi ile meydana gelebilir.

 1. Menopoz

Menopoza girilmesi sırasında adet döneminin düzensizleşmeye başlaması durumu ile karşılaşılmaktadır. Menopoz dönemine girerken aynı zamanda vücudun hormonal seviyelerinde de değişmeler meydana gelir. Bu durum adet döneminde et gibi parça görülmesine sebebiyet verebilmektedir.

 1. Kilo Alıp Verme Durumu

Yakın zamanda ani bir şekilde kilo alma ya da verme durumlarından birini yaşadıysanız adet döneminizde kanama sırasında pıhtı görmeniz oldukça normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 1. Rahim İçerisinde Oluşan Polipler

Rahim içerisinde oluşan poliplerin kimi zaman adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunun yaşanmasına sebebiyet verebildiği bilinmektedir. Polipler vücut içerisinde çoğu zaman herhangi bir tehlike arz etmese de rahim içerisindeki poliplerin tehlike açısından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi sebeplerinden biri rahim içi polipler olabilir. Rahim içi poliplerin teşhis edilmesinde düzenli sağlık kontrolleri önemli rol oynamaktadır.

 1. Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromunun adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumuna sebep olabildiği bilinmektedir. Polikistik over sendromu vücuttaki hormonal düzensizlikten dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu sendromdan pek çok kadının muzdarip olduğu bilinmektedir. Polikistik over sendromu adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunun yanında yoğun ve uzun süren adet kanamalarına, adet dönemlerinin ağrılı bir şekilde geçmesine sebebiyet verebilir.

 1. Miyomlar ile İlgili Kanamalar

Rahim içerisindeki miyomlar adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunun en sık karşılaşılan sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Rahim miyomları adet kanamasının oldukça yoğun yaşanmasına ve adet döneminde ciğer gibi parça gelmesine sebep olabilir. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunu sıklıkla ve yoğun bir şekilde yaşıyorsanız bir jinekoloğa görünmekte fayda vardır. Rahminizde miyop teşhis edilirse sizin için en uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır. Bu konu hakkında geniş bilgiyi site üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

 1. Düşük Yapma Durumları

Yapılan düşüklerin adet döneminde et parçası gibi yoğun pıhtılı kan gelmesine sebep olabildiği bilinmektedir. Eğer yakın zamanda bir düşük yapmış iseniz adet döneminde bu durumla karşılaşmanız normaldir. Bu problemi yoğun olarak yaşıyorsanız bir hekime danışarak probleminiz ile ilgili yardım alabilirsiniz.

 1. Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonlarının adet döneminde pıhtılı kan gelmesine sebep olabildiği bilinmektedir. Mantar enfeksiyonları kadınlar tarafından sıklıkla yaşanabilen problemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu enfeksiyona sahip olduğunuz düşünüyorsanız uzman bir hekime danışmanız önerilmektedir. Çeşitli ilaç ve merhemler yardımı ile mantar enfeksiyonları kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

 1. Yakın Zamanda Geçirilmiş Ameliyatlar

Yakın zamanda alt karın kısmında bir ameliyat geçirmişseniz bu ameliyata bağlı olarak adet dönemizde et gibi parça gelme durumunu yaşayabilirsiniz. Bu durum ameliyat sonrasında enfeksiyon durumuna da işaret edebilmektedir. Eğer pıhtılı kan durumunun yanında ağrı da hissediyorsanız bir hekime görünmenizde fayda var.

 1. İlaç Kullanımı

Kullanılan bazı ilaçların rahim duvarını kalınlaştırdığı ya da yoğun adet kanamalarına sebep olabildiği bilinmektedir. Bu ilaçların yan etkisi olarak adet kanaması sırasında parça görülmesi durumu yaşanabilir.

 1. Cinsel Yolla Bulaşan Çeşitli Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıkların adet döneminde pıhtılı kan görülmesi durumlarına sebebiyet verebildiği bilinmektedir.

Adet Dönemi Ciğer Gibi Parça Gelmesi
Adet Dönemi

Adet Döneminde Görülen Kan Pıhtıları Nasıl Geçer?

Aslında çoğu zaman adet kanaması içerisinde pıhtı görmek oldukça normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak adet döneminde yoğun kanamalara eşlik eden et parçası gibi pıhtılı kanama problemi yaşıyor ve bunun normal olmadığını düşünüyorsanız bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Doktorunuz deneyimlediğiniz diğer semptomları da göz önünde bulundurarak rahatsızlığın tanısını koyduktan sonra sizin durumunuza en uygun tedavi planını uygulayacaktır.

Adet Döneminde Aşırı Kanama ve Pıhtı Normal Midir?

Pek çok kadının adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunu yaşadığı bilinmektedir. Bu durum kadınlar tarafından “Et gibi parça geldi.”, “Parça parça kanamam oldu.”, “Adet kanamamda pıhtı var.”, “Kanamamda yumru şeklinde parça var.” Gibi çeşitli cümleler ile ifade edilebilmektedir. Tıpta bunların tümü adet kanamasına dahil olarak ele alınmaktadır. Dolayısıyla kadın doğum uzmanları ne olursa olsun bunu adet kanaması olarak incelerler.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durum olup yaşayan pek çok kadını oldukça endişelendirebilmektedir. Ancak bu durumun çok yüksek oranda normal olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dolayısıyla bu durum başınıza geldiyse hemen endişelenmenizi gerektirecek bir problem her zaman olmamaktadır. Yine de jinekolojik muayenelerin her zaman önemi büyüktür. Yılda 1 ya da 2 kez olmak üzere düzenli bir şekilde jinekolojik muayene yaptırmanız herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığının tespiti açısından büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar sıklıkla normal bir durum olarak karşımıza çıkıyor olsa da adet döneminde pıhtılı kan durumuna şiddetli ağrılar eşlik ediyor ise mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Kadınlarda dönem dönem yoğun adet kanamaları görülebilir. Bu durum da her zaman bir sağlık sorununa işaret etmeyebilir. Eğer yoğun bir kanama yaşadığınızı düşünüyorsanız adet döngünüzün nasıl gerçekleştiğini en yakından bilen kişi olarak kanamanızı normal döngünüz açısından değerlendirmeniz önem taşımaktadır. Eğer kanamanızın normal olarak yaşadığınız adet kanamalarınıza oranla çok daha yoğun olduğunu ve bu durumda bir terslik olduğunu düşünüyorsanız, kanamalarınıza şiddetli ağrılar eşlik ediyorsa mutlaka bir doktora danışmakta fayda vardır.

Sürücü Bayılırsa Ne Yapardınız?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz araç içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız bu durumu yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.