Altan Akışık kimdir, nereli, Altan Akışık'ın hayatı, biyografisi, Altan Akışık kaç yaşında?

Altan Akışık Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Kurtlar Vadisi dizisinde oynadığı Doğu Eşrefoğlu karakteri ile hafızalarda yer edinmiş Altan Akışık kimdir, nereli, Altan Akışık’ın hayatı, biyografisi, Altan Akışık kaç yaşında? İşte Altan Akışık hakkında detaylar.

Altan Akışık Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Altan Akışık 30 Ağustos 1943 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Aslen Malatyalı’dır. Türk oyuncu ve yönetmendir. Kurtlar Vadisi dizisinde oynsfığı Doğu Eşrefoğlu rolü ile tanınmaktadır.

İstanbul Haydarpaşa Lisesinde ortaöğrenimini tamamladı. Gençlik yıllarında, tiyatro öncesi ve beraberinde boksla etkin olarak uğraşmıştır. Lisede tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Akışık, 1962 yılında arkadaşlarıyla Kadıköy’de kurdukları Deney Sahne’de oyunlar sergilediler. İÜ Gençlik Tiyatrosunda çalışmalar yapan Altan Akışık, burada Duvarların Ötesi (1965) ve Ayakta Durmak İstiyorum adlı oyunları yönetti ve oyunlarda oynadı. Son oyunu İtalya-Parma Festivali’nde en iyi ekip ödülünü kazandı.

1963 yılında Abdurrahman Palay Tiyatrosu’nda profesyonel oyuncu olarak çalıştı. Ardından “Karınca Tiyatrosu” adını alacak olan Dost Oyuncuları’nda 1966 yılına kadar görev aldı. 1968 yılında İÜTB Gençlik Tiyatrosunda sahneye koyduğu Büyük Otmarlar adlı oyun, Zürih’te üniversiteler arası yarışmada Avrupa birincisi oldu. Ardından Ayfer Feray-Nisa Serezli Tiyatrosu, Pisi Pisi Kabare Tiyatrosu ve Üç Maymun Kabare Tiyatrosunda oyuncu olarak çalıştı. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. TRT için yapılan Mehmet Akif belgeselinde çalıştı.

visum china
visum china

Tiyatro camiasının yakından tanıdığı bir sima olan Akışık, 2003-2005 yılları arasında rol aldığı Kurtlar Vadisi’ndeki Doğu Eşrefoğlu rolüyle geniş çevrelerce tanındı. Ayrıca 2006 yılında yönettiği, Memet Baydur’un “Yeşil Papağan Limited” oyunu ile perde açan Yalova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun kurucu yönetmenidir.

Altan Akışık hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir