Aşık Maksut Feryadi kimdir, nereli, Aşık Maksut Feryadi kaç yaşında?

Aşık Maksut Feryadi Kimdir, Kaç Yaşında, Aslen Nereli?

Star Tv’nin sevilen müzik programı İbo Show her hafta önemli isimleri konuk etmektedir. Bu Hafta Ender Balkır, Taylan Özgür Ölmez, Şahap Akagün, İsmail Altunsaray, Aşık Maksut Feryadi ve Mustafa Üstündağ konuk olmaktadır. Bu yazımızda Aşık Maksut Feryadi hakkında detaylara yer verdik. Peki Aşık Maksut Feryadi kimdir, nereli, Aşık Maksut Feryadi kaç yaşında? gibi sorular aranmaktadır. İşte Aşık Maksut Feryadi hakkında detaylar.

Aşık Maksut Feryadi Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Gerçek adı Maksut Koca’dır. Aşık Maksut Feryadi adı ile tanınmaktadır. Aşık Maksut Feryadi  1961 senesinde Kars’ın Arpaçay, Kars ilçesinde dünyaya gelmiştir. Türk halk ozanı, saz virtüözüdür.

Küçük yaşlarda müziğe ve halk şiirine ilgi duymaya başladı. İlk bağlama derslerini babasından aldı. Sonrasında ise kendini geliştirdi. Önce yöresindeki, daha sonra ise başka bölgelerdeki birçok aşıkla tanıştı ve bilgisini pekiştirdi. Ancak asıl ustası ise Sosgertli Hicrani oldu. Önceleri anonim türküler dile getiren Feryadi, zamanla kendi türküleriyle duyulmaya başladı.

Kısa bir sürede ünü tüm Kars’a yayılıp düğünlerin vazgeçilmez ozanı oldu. Daha 16 yaşındayken bir yakınının yardımıyla İstanbul’a gelip bir ay içinde ilk kasetini çıkarttı. Çeşitli etkinlik ve yarışmalara katıldı. Cumhuriyet’in 70. yılında yazdığı şiir Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmada 270 şiir arasından ikincilik ödülü aldı. Bu şiir ilköğretim Türkçe ders kitaplarına kondu. Şiir için İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla TRT tarafından bir klip çekildi. Cumhuriyet’in 75. yılında yazdığı şiir de yine Kültür Bakanlığı tarafından ikinciliğe layık görüldü.

visum china
visum china

Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ve Rusya’nın bulunduğu birçok kenti kendi imkanlarıyla ya da gelen davetlerle dolaşan Feryadi, aşıklık geleneğini anlatıp, türküler söyledi. Yine aşıklık geleneğine ve halk şiirine ilişkin söyleşi ve konferanslar vermesi için Harvard Üniversitesi tarafından ABD’ye davet edildi.

1996 senesinde Bağcılar’da kurduğu Halk Ozanları Kültür Evi bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. 15 albüm hazırlayan Feryadi, yazdığı şiirlerden oluşturulan Sular Yandı isimli şiir kitabını 2007 senesinde yayınlandı.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir