Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin teknolojisi nedir sorusu son zamanlarda Türkiye’de insanların sık olarak birbirlerine sormakta oldukları soruların başında yer alıyor. Son aylarda sık olarak konuşulan bitcoin, bir sanal para birimi olarak kabul ediliyor. Ama gördüğü ilgi öylesine büyük oldu ki tüm insanlar bitcoin’in bu kadar az zamanda nasıl değerini arttırdığını anlamaya çalışmaktadır.

Bitcoin 2008 yıllarında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak hayata geçirilmiştir. Hiçbir merkez bankası bulunmaması, resmi kuruluşa bağlı olmaması ve ilişkisi olmaması, buna rağmen tüm ülkelerin paralarıyla alınıp satılabilmesine imkân sağlayan, hiçbir üçüncü parti tarayıcısına ve aracı kuruma gerek bulundurmadan transferi yapılmasına olanak sağlayan bir tür dijital para olarak geçmektedir.

Küresel yapıda, dolar ve Euro’ya rakip olarak kabul edilmekte olan Bitcoin’in sembolü ฿ olarak kullanılmaktadır ve kısaltma ise BTC olarak herkes tarafından kabul edilmektedir.

Bitcoin teknolojisi gelecekte kâğıt paranın yerine geçecek mi?

Bitcoin sanal para birimi olarak bilinmektedir, kâğıt paranın yerine geçip geçemeyeceği uzun bir süredir tartışılmaktadır. Ciddiye alınması gerekli olan bir para birimi olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Buna rağmen kâğıt paranın yerini almasını düşünmek şu an için gerçeklerden çok uzak olarak düşünülmektedir.

Bitcoin parası nasıl üretilir? Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin sanal para üretim şekli olarak “mining” kelimesi yani madencilik olarak kullanılmaktadır. Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl olduğu konusundan daha fazla; neden fazla önemli bir pozisyonda olduğu kendi açısından uzun bir yazı yazılması gerekmektedir. Bitcoin teknolojisini bu kadar önemli bir teknoloji ve çok büyük bir buluş yapmış olan durumun kilit noktası olarak bilinen Proof-of-Work teknolojisi olarak bilinmektedir.

Bitcoin nedir?
Bitcoin nedir?

Bitcoin teknolojisi nasıl kullanılıyor?

Bitcoin sanal paraları koymak için sanal cüzdanlar gerekmektedir, açılması da gayet kolaydır. Bu sanal cüzdanınızı telefonunuzda, bilgisayarınızda ya da tabletinizden açabileceğiniz gibi internet servislerinden de faydalanabilirsiniz. Kişi başına düşen cüzdan sınırları bulunmamaktadır. Dilediğiniz kadar cüzdan sahibi olabilirsiniz. Üstelik sahip olduğunuz cüzdan için kişisel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturduğunuz bu sanal cüzdan ile cüzdanınıza para alabilirsiniz, cüzdanınızdan para gönderebilirsiniz ve hatta kolaylıkla online alışveriş de yapabilirsiniz.

Bitcoin “BTC” ne kadar güvenilir?

Bitcoin “BTC” teknolojisi belli başlı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar ile birlikte yaptığınız her işlem şifrelenmektedir. Bununla beraber Bitcoin yapısı itibariyle çok korunaklı bir işlem kayıt deposuna sahip olmaktadır. Sanal coin cüzdanınızın şifresini kaybetmeniz ya da bilgisayarınızın, telefonunuzun hacklenmesi gibi konularda kullanıcı hataları ya da dikkatsizlikleri sonucunda gerçekleşebilecek durumlar dışında sistemin herhangi güvenlik açığı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir