Otonom Araçlar
Otonom Araçlar

Otonom Araç Nedir? Apple Car

Sürücüsüz Kullanılan Otonom Araç Yeni Apple Car…

ABD’li en büyük teknoloji şirketi Apple’ı genelde iPhone, iOS ve Mac bilgisayarları ile aklımıza geliyor. Genel olarak bu ekosistemlerdeki yaptıklarından söz etmekteyiz. Fakat son yıllarda ortaya çıkmakta olan dedikodular gösteriyor ki Apple, otomotiv sektörüne de girmek üzere.

Sizler için Apple’ın yapmış olduğu araba ve ekosistemi ile ilgili tüm bilinen detayları yazımızda derledik. 2014 senesinde Apple araba üretme fikrini ilk olarak kafaya takmış olan ekibi ile beraber Apple Car diğer adıyla iCar fikrinin hazırlık çalışmalarını soyut olarak düşünmeye başlamıştı. Almanya Berlin’de bulunan ekip çok gizli bir şekilde Apple Car projesi ile ilgili çalışmalara başladı, daha sonraki bölümde ortaya çıkmış olan bilgiler ışığında büyük bir ekip ve çalışma alanı kurdu.

Popüler Alman otomobil endüstrisinden ekibini çok fazla güçlendirmiş olan “Project Titan” ekibi, böylece hızlı bir şekilde çalışmalarına başladı. Özellikle Alman hükümeti ile görüşerek 15 ila 20 kişilik çalışma ekibi oluşturan Apple, gerçekleşebilecek tüm teknik engellemeleri projeye başlamadan aşmak istemiştir. Project Titan’da esas yapılmak istenen düşünce “sürücüsüz araç” yazılım ve tasarımını beraber yapmaktı. Bu noktada Çinli Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketi ile görüşülmüş ve ortak çalışma yapmak için anlaşmaya varılmış.

Apple Car’ın özellikleri neler olacak?

Apple kesinlikle %100 otonom bir araba üretmek istemektedir. iCar araçları yazılımı ve teknolojisi olarak stabil ve minimal olması hedeflenmiştir. Tasarımın hepsinde minimal bir tasarım olacak. Elektrikli aracın planlanmış olan menzili piyasada bulunan en uzun olan menzil olması hedefleniyor. Apple’ın araba yazılımı hemen hemen tüm otonom araç şirketlerine satılabilecek türde olması planlanıyor. Piyasada Apple araçlarla ilgili konuşulanların yanı sıra alınan patentler ve görüşülmekte olan birçok şirket bulunmaktadır. Hyundai şirketi ile üretim bandı ve teknoloji açısından görüşmeler yapıldığı bilinen Apple’ın, Hyundai dışında da çok fazla şirket ile de görüşmeler yaptığı da bilinmektedir. Project Titan’dan bu zaman zarfında bilinen bilgileri ve piyasada duyulan konular ışığında, duyulmuş olan tüm özellikleri sizin için derledik.

Sürücüsüz Otomobiller
Apple iCar

Apple Car’ın tasarımı nasıl olacak?

Klasik Apple üretimi ile teknolojik araçların aslında ne kadar birbirine benzemiş olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz. Özellikle renk paletleri ve tasarımsal geçişler açısından neredeyse tüm Apple ürünleri birbirine benzemektedir. Bu duruma bıkıldığında Apple arabalarda da devam ettirilmesi beklenmektedir. Araç renklerinin her zamanki gibi sade, tasarımın minimal olması planlanmaktadır. Apple’ın başarılı olduğu konulardan biri olan teknolojik cihazlardaki sadeliği mini dokunuşlarla tamamlamasıdır. Mesela Apple iPhone 11’in tasarımı ne kadar sade gözüküyor olsa da ara yüzü de bir o kadar şıktır.

Apple Car’ın fiyatı ne kadar olacak?

Apple’ın önümüzdeki yıllarda geleceğin aracı için fiyatlar şu anki durumlarda daha çok tahminlerden ibarettir. Macworld şirketinin yaptığı açıklamalarına göre iCar tahmini olarak 55.000 dolarlık fiyat olması beklenmektedir. Gelecek teknolojiler tabi ki de sadece otonom araçlar ile ibaret olmayacak. Gelecekte bizi çok fazla teknolojik gelişme beklemektedir.

“Nedir?” kategorisindeki diğer faydalı yazılarımızı okumak isterseniz sayfamız bu linkte. 🙂

Paramı Biriktirme Programı - Monay...

Monay, para biriktirme uygulaması, para yönetimi
Monay
Paramı nasıl değerlendirebilirim diye soruyorsan MONAY'ın şu faydalı blog yazısını okumanı ve uygulamasını indirmeni tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir