Müzisyen Bora Gencer kimdir, Bora Gencer'in hayatı, biyografisi, Bora Gencer kaç yaşında, Bora Gencer nereli, Bora Gencer evli mi?

Bora Gencer Kimdir? Bora Gencer Hayatı, Kaç Yaşında, Nereli?

Müzisyen Bora Gencer kimdir, Bora Gencer’in hayatı, biyografisi, Bora Gencer kaç yaşında, Bora Gencer nereli, Bora Gencer evli mi? İşte Bora Gencer hakkında detaylar.

Bora Gencer Kimdir?

Bora Gencer, 14 Nisan 1965 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.. İlkokulu Maçka İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Caz piyanisti olan İlham Gencer’in oğlu olan Bora Gencer, müzik dolu bir evde büyüdü. Annesi babasının ikinci eşi Necla Gencer’dir. Ayşe Gencer ve İlhan Gencer adlı iki kardeşi vardır.

Bora Gencer Hayatı

Daha küçük yaşta müziğin içinde olması ve ailesinden gelen yetenek ile İstanbul Devlet Konservatuarına dönemin en yüksek puanıyla girdi. Enstrüman olarak piyanoyu çok sevmesine rağmen keman bölümüne yazılıp piano’yu yardımcı ders olarak seçti.

7 yıl konservatuvar eğitiminden sonra babası ile birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Mayıs 1985 yılında vatani görevini yerine Erzincan’da yaptı, İstanbul’a döndüğünde askerde tanıştığı organizatör arkadaşı Kerem Erdem tarafından gelen teklifle İsrail’e gitti ve müziğini orada icra etti. Daha sonra İstanbul’a dönen sanatçı Türkiye’nin nezih mekanlarında ve konser salonlarında yüzlerce program gerçekleştirdi.

visum china
visum china

1994 yılında Halis Bütünley ve Garo Mafyan ile tanışan Bora Gencer, 1995 yılının ilk aylarında Mega Müzik imzalı “Öptüm Seni Şeker” isimli ilk albümünü çıkardı. Aysel Gürel ve Garo Mafyan imzalı “Öptüm Seni Şeker” adlı şarkı kısa zamanda sevildi. 1995 yılında çeşitli televizyon ve radyo programlarına katıldı. Yurt içi ve yurt dışı turnelerine çıktı . Turne arkadaşları arasında Asya, Demet, Harun Kolçak, Deniz Arcak, Gülay, Suat Suna, Seçil, Kerim Tekin gibi isimler de vardı.

Profesyonel turne ve konser çalışmalarının haricinde çeşitli yarışmalara da katılan sanatçı, Pamukkale Festivali’nde ağabeyi İlhan Gencer ile birlikte aldığı dereceyle Mısır’da Uluslararası Kahire Müzik Yarışması’nda birincilik kazandı. Daha sonra Onno Tunç adına düzenlenen beste yarışmasında kendi bestesi ve yorumuyla üçüncü oldu. 1999 yılında “Bir Allah Bilir” isimli ikinci albümü Elenor Müzik’ten piyasaya çıktı. Aslında 10 şarkıdan oluşan ve bitmiş olan albümünü Kerim Tekin’nin anısına, yaşasaydı onun okuyacağı bir şarkıyı da koyarak 12 şarkıya çıkarttı ve ilk klibini de Kerim’in sevdiği şarkıya “Neden Allahıma”a çekti.

Sanatçının üçüncü albümü “Baştan Çıktım” 2001 yılında Prestij Müzik’ten çıktı. Ses sanatçılığının dışında farklı televizyon ve radyo kanallarında dizi oyunculuğu ve program sunuculuğu da yapmıştır Bunlardan bazıları; “Havuz Show” adlı çocuk programı, “Alabora Reality Show”, “İstanbul’da Bir Güzel”, “Delidolu” adlı müzikal, “Bize Ne Oldu” adlı dizi bunlardan bir kaçıdır.

Bora Gencer, şu ana kadar 5 albüm, Sibel Can ile 1 başrol dizi, 2 tane başrol TV filmi, 3 farklı radyo da; Alem fm, Radyo Contack ve Radyo time da, radyo programları, Flash TV de “Alabora” adında Reality show, İstanbul TV de; “İstanbul’da bir güzel” adında talk show tadında bir program, Tgrt de “Havuz show bizim show” adında çocuk programı’, 3 festivalde ödül, Kemer altın nar, Onno Tunç müzik yarışmasında 3.cülük, Pamukkale festivalinde 3.cülük ve 2. Uluslararası Kahire müzik festivalinde 1.lik, son zamanlarda Bora ile kadına dair adında bir program, Show max ve beyaz tv de kendisine ait Bora’yla kadına dair” adındaki programı 2 buçuk yıl yaptı.

Bora Gencer, Digitürk 51. kanalda “Emredersin Komutanım” İsimli eğlence programında sunuculuk yaptı. 2007 yılında “Aşık Oldum” adlı dördüncü albümle birlikte Bora Gencer’in Baş rol oynadığı iki filmi Kaçak Gelin ve Aşk Başa Gelince gösterime girdi. 2008 yılında Kanal T’de uzun süre Bora Bora Show adında program yaptı. Daha sonra format değiştirilerek askerlik Anıları adında bir program yaptı.

2009 yılında yönetmen Metin Güngör’ün çektiği “Renklerde Kaybolan Hayat” adlı sinema filminde rol aldı. 2012 yılında Hande Subaşı ile “Kamelyalı Kadın” müzikalinde başrolleri paylaştı. 2019 yılında kendisine ait olan “Elvedasız Şarkılar” projesini hayata geçirdi.

Bora Gencer Evli mi?

Bora Gencer 27 Nisan 2008 tarihinde Alman vatandaşı olan Hülya Yaman ile evlendi. Ayaz adında bir oğlu var.

Bora Gencer hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir