Cemal Kamacı kimdir, nereli, Cemal Kamacı'nın hayatı, biyografisi, Cemal Kamacı kaç yaşında?

Cemal Kamacı Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Profesyonel boks kariyeri boyunca hiç nakavt olmayan eski milli boksör Cemal Kamacı kimdir, nereli, Cemal Kamacı’nın hayatı, biyografisi, Cemal Kamacı kaç yaşında? İşte Cemal Kamacı hakkında detaylar.

Cemal Kamacı Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Cemal Kamacı 9 Şubat 1943 tarihinde Trabzon’un Maçka ilçesinin Kapı köyünde dünyaya gelmiştir. Türk boksör.

Cemal Kamacı spora futbolla başladı, ancak geçirdiği sakatlıktan sonra futbolu bıraktı. Boksa 1958 yılında Fatih Güreş Kulübü’nde başladı. Ardından Fenerbahçe’ye geçti ve sarı-lacivertli boks takımının kaptanlığına kadar yükseldi. 1962 yılında millî takıma seçildi. 71 kg’da üç yıl üst üste Türkiye şampiyonu (1964, 1965, 1966) oldu. 1966 yılı sonuna kadar bütün millî maçlarda 67 ile 71 kilolarda dövüştü. İki kez Balkan ikinciliğini kazandı.

1967 yılında profesyonelliğe geçerek Avusturya lisansıyla dövüşmeye başladı, zira o dönemde Türkiye’de profesyonel boks lisansı verecek bir kurum bulunmamaktaydı. 1 Ekim 1973 tarihinde, Ali Sami Yen Stadyumu’nda düzenlenen unvan maçında Avrupa şampiyonu Roger Zami’yi yenerek 63,5 kg’da bu unvanı ele geçirdi. Avrupa şampiyonluğunu İspanyol Tonik Kortiz’e kaptırdı (Haziran 1973). Yine İspanyol bir boksör olan Gomez Fouz’u yenerek ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu (Ekim 1975). Avrupa profesyonel boks şampiyonluğu unvanını aynı yıl içinde yaptığı üç maçı da kazanarak korudu. İstanbul’da düzenlenen bir jubile maçından sonra 11 Kasım 1976 tarihinde boksu bıraktı. 63,5 kg’da dünya sıralamasında dördüncü sıraya kadar yükselen Kamacı, Avrupa şampiyonu olan ilk Türk boksördür.

visum china
visum china

Kariyeri boyunca 79 maçta dört mağlubiyet alan Kamacı, profesyonel boks yaşamında hiç nakavt olmadı. 1972 ve 1975 yıllarında Milliyet Spor Ödülleri’nde Yılın Sporcusu ödülünü aldı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nden milletvekili adayı oldu ancak milletvekili seçilemedi. Ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Cemal Kamacı hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir