Fatma Girik kimdir, Fatma Girik'in hayatı, biyografisi, Fatma Girik kaç yaşında, Fatma Girik nereli?

Fatma Girik Kimdir? Fatma Girik Hayatı, Kaç Yaşında, Nereli?

Türk sinemasının önemli oyuncularından Fatma Girik kimdir, Fatma Girik’in hayatı, biyografisi, Fatma Girik kaç yaşında, Fatma Girik nereli? İşte Fatma Girik hakkında detaylar.

Fatma Girik Kimdir?

Fatma Girik 12 Aralık 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk oyuncu, senarist, yapımcı ve siyasetçidir.

Fatma Girik Hayatı

1956-2012 yılları arasında 200’den fazla sinema filmi ve dizide rol alan Girik; canlandırdığı sert, mağrur ve haksızlıklara karşı boyun eğmeyen Anadolu kadını karakterleri ile tanındı. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın ile birlikte Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncası olarak tasvir edilir.

Kemal Sunal’ın başrolde yer aldığı aralarında Bekçiler Kralı, Dokunmayın Şabanıma ve Yüz Numaralı Adam gibi filmlerin yapımcılığını üstlendi. 1986 yapımı Garip filminin senaryosunu Memduh Ün ve Bülent Oran ile birlikte yazdı. 1990 tarihli Gün Ortasında Karanlık filminin sanat yönetmenliğini üstlenen Girik, 1984 tarihli Postacı filminin dekor tasarımında görev aldı. 1988 yılında aktif siyasete atılarak 1989-1994 yılları arasında Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP)’den Şişli Belediye Başkanı olarak görev aldı. İlk kez 1965 yılında Keşanlı Ali Destanı filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne” layık görüldü. Daha sonra Sürtüğün Kızı (1967), Ezo Gelin (1969), Boş Beşik (1970) ve Acı (1971) filmleri ile dört kez daha “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne değer görüldü.

visum china
visum china

Hayatının büyük bir kısmında senarist ve yönetmen Memduh Ün ile birliktelik yaşayan Fatma Girik, 24 Ocak 2022’de COVID-19’a bağlı organ yetmezliği nedeniyle İstanbul’da 78 yaşında öldü. Naaşı, vasiyeti üzerine Muğla’nın Bodrum ilçesinde Memduh Ün’ün yanına defnedildi.

Fatma Girik hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir