İlhan Koman yaşamı, hayatı ve biyografisi

İlhan Koman Kimdir Hayatı Biyografisi?

Türkiye’nin Da Vinci’si ve Google 98. yaşı anısına özel doodle yaptığı İlhan Koman kimdir, İlhan Koman hayatı ve İlhan Koman yaşamı gibi merak ettiğiniz bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

İlhan Koman Kimdir Hayatı Biyografisi

İlhan Koman Türk heykeltıraştır. İlhan Koman’ın doğum tarihi  17 Haziran 1921’dir. İlhan Koman’ın doğum yeri Edirne ilidir. İlhan Koman ne zaman ve nerede öldü sorunuzun cevabı 30 Aralık 1986 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm şehridir. İlhan Koman’ın babası Fuat Bey, annesi Sevinç Leman Hanım’dır. Fuat Bey doktorluk ve çiftçilikle ilgilenmekteydi. İlhan Koman’ın baba tarafı Konya’dan Balkanlara yerleşen Türk köylülerindendir. 1880 yıllarında ailesi Yugoslavya’dan Edirne’ye gelmiştir. İlhan Koman’ın anne tarafından dedesi Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurucularındandır. Dedesi Mehmet Şeref Aykut Bey’dir. İlhan Koman’ın eşinin adı Melda Kaptana ve bir tane çocukları vardır. İlhan Koman’ın çocuğunun adı Ahmet Koman’dır.

İlhan Koman çocukluk yaşamını Edirne’de Kaleiçi semtinde sürdürdü. 17 yaşında tüberküloz hastalığına yakalandı. İlhan Koman eğitim hayatını sürdürmek için İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne gitti ve tavsiyeler üzerine heykel bölümünü tercih etti. 1945 yılında eğitimini tamamladı. Alman heykeltıraş Rudolf Belling’in öğrencisiydi. 1947 yılında Milli Eğitim Bakanlığının desteği ve verdiği burs ile Paris’e gitti. Burada birçok çalışmaya katıldı. 1948 yılında Paris’te ilk sergisini açtı. 1953 yılında mobilya atölyesinde çalıştı. Burada modern mobilya tasarımları yaptı.

İlhan Koman nerede yaşadı ve öldü

visum china
visum china

1952 yılında Anıtkabir Heykel Yarışması’nda Sakarya Meydan Muharebesi konulu kabartma kompozisyonu en başarılı çalışma olarak birinciliği kazandı. İlhan Koman’ın ünlü yapıtlarından Akdeniz Heykeli Yapı Kredi Kültür Sanat binasının önündedir. İsveç’in Stockholm şehri başta olmak üzere çoğu şehrinde İlhan Koman’ın eserlerini bulundurmaktadır. İlhan Koman 65 yaşındayken 1986 yılında Stockholm şehrinde hayatını kaybetmiştir. İlhan Koman’ın Retrospektif ve Tıraşsız heykeltıraş: Edirneli İlhan Koman isimleriyle kitapları bulunmaktadır.

İlhan Koman Ödülleri

  • 1952 Anıtkabir Heykel Yarışması birincilik ödülü
  • 1954 Ankara Devlet Sergisi ikincilik ödülü
  • 1955 Ankara Devlet Sergisi birincilik ödülü

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir