Işıl Alben Kimdir Kaç Yaşında Nereli?

Işıl Alben Kimdir Kaç Yaşında Nereli?

Basketbol’un tanınan önemli bayan sporcularından biri olan Işıl Alben kimdir kaç yaşında nereli? sizler için biyografisini paylaşıyoruz.

Işıl Alben Kimdir? Hayatı

Işıl Alben 22 Şubat 1986 tarihinde İstanbul şehrimizde doğan biridir.İstanbullu olan ünlü Basketci’nin boyu 1.72 cmdir.Kendisi basketbol takımında oyun kurucu görevinde bulunmaktadır.

Kariyerine 1988 tarihinde İstanbul Üniversitesi altyapısında başlamıştır.Burada toplam 8 yıl kadar kalmıştır.2 yıl kadar A takımda oynamıştır.Bu takımda oynarken küçük takımda 1 defa, yıldızlar takımında 3, gençler takımında ise 5 defa şampiyonluk kupasını kaldırmaya hak kazanmıştır.Ayrıca kendisi oynadığı yıllar boyunca birçok defa ödül almıştır.Asis kraliçesi ödülü, En değerli oyuncu ödülü gibi ödülleri kazanmıştır.Henüz daha 16 yaşındayken A takıma yükselme başarısı göstermiştir.

İstanbul Üniversitesindeki başarılı oyunlarından sonra Botaşsspor’a transfer olmuştur.Burada da kendini gösterip Galatasaray’a transfer oldu.116 defa A Milli Takım forması giymiş olan Işıl Alben Galatasaray forması altında başarılı müsabakalara imza atmıştır.A Milli Bayan Basketbol takımı ile 2011 tarihinde 2.lik alma başarısı sağlamıştır.

isil-alben-biyografi

1998-2006 arasında İstanbul Üniversitesi Spor
2006-2007 tarihleri arasında Botaşsspor
2007 sonrası Galatasaray forması giymiştir.

Almış Olduğu Ödüllerden Bazıları :

2004 tarihinde Gençler Avrupa Şampiyonası Asist Kraliçesi
2004 senesinde Gençler Avrupa Şampiyonası Turnuvanın En İyi Beş’ine seçilir
2005 tarihi ile Ümitler Avrupa Şampiyonası Asist Kraliçesi ödülünü aldı.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın