Oktay Yurdatapan Kimdir, Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Dünya Dönüyor, Senden Başka, Aldanırım Sanma, Oh Olsun, Oylum Oylum, Ah Dede Vah Dede, Koy Koy Koy, Bim Bam Bom, Ah Nerede, Tatlı Tatlı, Bu Ne Dünya, Yalan, Gel Tezkere Gel gibi şarkılara imza atan söz yazarı ve besteci Oktay Yurdatapan hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Oktay Yurdatapan kimdir, nereli, Oktay Yurdatapan’ın hayatı, biyografisi, Oktay Yurdatapan kaç yaşında, Oktay Yurdatapan şarkıları ve eserleri neler? İşte Oktay Yurdatapan hakkında detaylar.

Oktay Yurdatapan Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Oktay Yurdatapan 12 Kasım 1936 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk söz yazarı, besteci, solist. Babası Korgeneral Danyal Yurdatapan ile annesi Suzan Yurdatapan’dır. Besteci Şanar Yurdatapan, Onur Yurdatapan ve oyuncu Lale Mansur kardeşidir.

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. 1958 yılında Kuyruklu Yıldızlar adlı bir vokal grubu kurdu. İlk bestesi Without You adını taşımaktadır. Grubun dağılmasının ardından Faruk Akel Orkestrasına katıldı ve 1963 yılında yayımlanan taş plaklarında Habibi Twist adlı şarkıyı seslendirdi.

1963-1965 yıllarında Müfit Kiper Orkestrası’nda yer aldı. Askerliğinin ardından 1967 yılında kuzeni Alpay’ın açtığı Kulüp Alpay’da Tayfun Karatekin ile birlikte dans müziği solistliği yaptı. 60’lı yılların sonunda jeofizik mühendisliği yapmaya başladı, bir yandan müzik yaşamına devam etti. 1972 yılında iki oğlunun ismini taşıyan Oğuz Emre takma adıyla Gökırmak / Ağlama Bebek adlı son 45’liğini yayımladı ve solistliği bıraktı.

visum china
visum china

1972 yılından itibaren Tuğrul Dağcı takma adıyla şarkılar yazıp besteledi ve aranjmanlara Türkçe uyarlamalar yaptı. Şarkılarını Nilüfer, Füsun Önal, Tanju Okan, Cici Kızlar, Esmeray, Yasemin Kumral, Nil Burak, Gökben, Yeliz, Sezen Aksu, Güzin ile Baha, İskender Doğan, Ayça ve Elma Şekerleri gibi birçok şarkıcı ve grup seslendirdi.

80’li yıllarda müzik kariyerinden uzaklaşıp İmar ve İskân Bakanlığı, Deprem Araştırma Enstitüsü gibi kurumlarda jeofizikçiliğe devam etti. 26 Ekim 2005 tarihinde hayatını kaybetti, Zincirlikuyu’daki aile kabristanına defnedildi.

Oktay Yurdatapan hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir