Suat Sayın kimdir, nereli, Suat Sayın'ın hayatı, biyografisi, Suat Sayın kaç yaşında?

Suat Sayın Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Kaç Yaşında, Nereli?

Sanatçı Suat Sayın hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Suat Sayın kimdir, nereli, Suat Sayın’ın hayatı, biyografisi, Suat Sayın kaç yaşında? İşte Suat Sayın hakkında detaylar.

Suat Sayın Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Suat Sayın 1932 yılında Fatih’te dünyaya gelmiştir. Müzik ile ilgilenmeye 12 yaşında ud çalarak başladı. Vefa Lisesi’ni bitirdikten sonra 1952 yılında Ankara Radyosu’nda udî olarak görev yapmaya başladı. Daha sonra stajyer sanatçılara nota, usûl ve makam dersleri verdi. O dönemin gençleri, bir sonraki neslin ise üstadları olan Ziya Taşkent, İsmet Nedim, Kutlu Payaslı, Yıldırım Gürses ve Mustafa Seyran ders verdiği öğrencilerden bazılarıdır. Ayrıca Sevim Çağlayan, Behiye Aksoy, Sevim Tanürek, Neşe Karaböcek ve Sevim Şengül de kendisinden özel ders almışlardır.

1958-59 yıllarında beste çalışmalarına başlayan Suat Sayın, 1960 yılında Ankara Radyosu’ndaki memuriyetinden istifa ederek ayrılır. İlk plâk kaydı olan “Postacı”yı seslendirdi, sahneye ise ilk kez 1967 yılında Ankara – Lunapark’ta çıktı. İlk bestesi “Gözlerimin yaşını silemiyorum” adlı eseridir.

Bestelerinde 50’li yılların Arap müziğinden ve özellikle Mısır tarihindeki en büyük müzisyenlerden olan Muhammed Abd’ül-vahab’dan etkiler yoğun bir şekilde görülen Sayın, ana tema olarak aşkı işlemiştir. Yaylılar, Türk Sanat Müziği’nde onun sayesinde önemli hale gelmiş, 60’larda Türkiye’de dinlenen ana akım müziğin arabesk ve fantezi formlara yaklaşmasına sebep olmuştur. Çok sesli ve dış kaynaklı müziğin öncülüğünü yapmasından dolayı, müzik otoriteleri eserlerini arabesk olarak değerlendirmişler ve bu sebeple eserleri TRT kurulundan geçmemiştir.

Suat Sayın dört evlilik yapmıştır. Hayatının son dönemlerini Almanya’da, dördüncü eşiyle beraber geçirdi. Karaciğer rahatsızlığından dolayı tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hepatoloji bölümünde 7 Aralık 2006 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Sanatçı için Şişli Camii’nde ikindi vakti cenaze töreni düzenlendi ve Sayın Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Törene, Sayın’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Orhan Gencebay, Adnan Şenses ve Muazzez Ersoy gibi çok sayıda sanatçı da katıldı.

Suat Sayın hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

Paramı Biriktirme Programı - Monay... Paramı nasıl değerlendirebilirim diye soruyorsan Monay'ın şu faydalı blog yazısını okumanı ve uygulamasını indirmeni tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir