Oyuncu Zeki Alasya kimdir, Zeki Alasya'nın hayatı, biyografisi, Zeki Alasya nereli, Zeki Alasya kaç yaşında hayatını kaybetti?

Zeki Alasya Kimdir? Zeki Alasya Hayatı, Biyografisi, Nereli?

Oyuncu Zeki Alasya kimdir, Zeki Alasya’nın hayatı, biyografisi, Zeki Alasya nereli, Zeki Alasya kaç yaşında hayatını kaybetti? İşte Zeki Alasya hakkında detaylar.

Zeki Alasya Kimdir?

Zeki Alasya 18 Nisan 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk tiyatro ve sinema sanatçısı ve yönetmendir.

Zeki Alasya Hayatı

Robert Koleji’nden mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959’da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı.

visum china
visum china

İlk yönetmenlik deneyimini yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa’da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya sinemada son olarak 2009’da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı.

22 Nisan 2015’te karaciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan sanatçı 8 Mayıs 2015 tarihinde 72 yaşındayken hayatını kaybetti. Cenazesi 10 Mayıs 2015’te Levent Camii’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Zeki Alasya Kaç Yaşında?

Zeki Alasya 1943 doğumludur.

Zeki Alasya Nereli?

Zeki Alasya aslen Kıbrıslı’dır.

Zeki Alasya Evli mi?

Zeki Alasya ilk evliliğini Oya Hanım ile yaptı. Bu evlilikten Zeynep adında bir kızı oldu. Oya Alasya’dan 1987 yılında ayrıldıktan sonra ikinci evliliğini ise 1983’te Türkiye 2. Güzeli seçilen Sema Yunak ile yaptı. Son olarak Zeki Alasya 2008 yılında Jülide Adak ile evlendi.

Zeki Alasya hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir