Seni Seviyorum İşaret dili
İşaret dilinde seni seviyorum

İşaret Dili Seni Seviyorum

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

İşaret dili engelli bireylerin diğer bireylerle iletişim kurmasındaki en önemli paydaştır. İşaret dili Seni Seviyorum gösterimi, işaret diliyle Seni Seviyorum nasıl denir? İşaret dilinin tarihçesi ve işaret dili alfabesini bu yazıda bulabilirsiniz.

 

İletişim, insanlar arasındaki en önemli ve bazen de en zor durumlardan biridir. Herkes kendini ifade etmek ve başkalarını anlamak için ortak iletişim noktasında buluşur. İnsanlar arasındaki iletişim dil anlatımı, beden dili ve karşılıklı etkileşim yoluyla gerçekleşir.

visum china
visum china

 

Tarihin her aşamasında konuşma ve duyma engeli olan insanlar birbirleriyle iletişim kurmak için farklı işaret dilleri yarattılar. 1576 yılında Girolomo de Cardano işitme engellilerinin bazı soyut kavramları anlatabildiğini saptamış, 1616 yılında Giovanni Bonifaccio da işaretleşmenin evrensel bir dil olduğu fikrini savunmuştur.

 

18. yüzyılda filozof Condillac ise işaret dilinin esas olarak jestlerden türediği teorisini ilk ortaya atan isim olmuştur. Türk tarihinde işaret dilinin ne zaman ortaya çıktığı ve nasıl geliştiği sorusuna dair bir yanıta rastlanmamakta fakat, Evliya Çelebi’nin notlarından edinilen bilgilere göre 1500’lü yıllardan itibaren Osmanlı sarayında mahkemelerde iletişim sağlamak adına işitme engelliler görev yapıyordu.

 

İşitme engelli birçok kişi iletişim kurmak için çok çaba sarf eder. Tedavi ve terapiye ek olarak, dudak okuma hareketlerini ve jestlerini de takip etmeleri gerekir. Doğuştan engelli veya daha sonradan engelli olmuş bireylerin tamamı işaret dili biliyor diyebiliriz. Kendilerini konuşma dili kadar iyi ifade ediyorlar. Gelin birlikte bazı işaret dilinin alfabesine göz atalım.

 

Gördüğünüz üzere bu el hareketleri ile kendimizi karşımdaki engelli bireye ifade etmemiz oldukça kolaylaşıyor. İşaret dilinde bazı kelimeler ve kalıplar tek bir el hareketi ile ifade edilebiliyor Seni Seviyorum gibi. Engelleri kaldırmanın ve iletişim kurmanın yolu işaret dilidir. İşaret dili, engelsiz insanların “yabancı dilidir”.” İşaret dilini öğrenmeye yönelik motivasyonlar arasında empati, sağduyu ile hareket etme ve engelli kişilerin engelli insanlarla iletişim kurma çabalarına katkı sağlamak gerekir.

 

“Trafik Hayattır” isimli kamu potu yayınlayan kanalda, işaret diliyle seni seviyorum anlamına gelen hareketi, emniyet kemeri ile eşleştiren Emir Ürcan yarışmaya katlmıştı. O kamu spotu yarışmasında bu videosuyla finale kalarak 4. olmuş. Emir Ürcan, işaret dilinde “Seni Seviyorum” anlamına gelen hareketi emniyet kemeri ile eşleştirerek, etkileyici filmi ile trafikte “kemer kullanımı” konusuna dikkat çekmişti. İşte o video.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.