Naim Süleymanoğlu kimdir, Naim Süleymanoğlu'nun hayatı, biyografisi, Naim Süleymanoğlu nereli, Naim Süleymanoğlu kaç yaşında hayatını kaybetti, Naim Süleymanoğlu başarıları, rekorları nelerdir? Naim Süleymanoğlu kaç kilo kaldırmıştır?

Naim Süleymanoğlu Kimdir? Naim Süleymanoğlu Kaç Yaşında, Nereli?

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Cep Herkülü olarak tanınan Naim Süleymanoğlu kimdir, Naim Süleymanoğlu’nun hayatı, biyografisi, Naim Süleymanoğlu nereli, Naim Süleymanoğlu kaç yaşında hayatını kaybetti, Naim Süleymanoğlu başarıları, rekorları nelerdir? Naim Süleymanoğlu kaç kilo kaldırmıştır? İşte Naim Süleymanoğlu hakkında detaylar.

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali kentinin Ahatlı köyünde dünyaya gelmiştir. Türk halterci.

Naim Süleymanoğlu Hayatı

Naim Süleymanoğlu haltere on yaşındayken başladı. On beş yaşındayken Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç altın olimpiyat madalyası, yedi dünya şampiyonluğu ve altı Avrupa şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

visum china
visum china

1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 63 rekor kırarken yine bu dönemde dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da Sovyetlerle boykotta yer alması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükûmetinin Soya Dönüş Operasyonu kapsamında Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Şalamanov olarak değiştirildi.

Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk Hükûmetince Bulgaristan’a 1 milyon 250 bin dolar ödenerek gerekli izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145, 150,5 ve 152,5 kg; silkmede 175, 188,5 ve 190 kg; toplamda da 320, 339 ve 342,5 kg kaldırdı ve altı dünya, dokuz olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye’ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu. Silkmede kaldırdığı kendi ağırlığının üç katından 10 kilogram fazla olan 190 kg ile dünyada bunu başaran tek kişi olarak tarihe adını yazdırdı. Dünya üzerinde bu başarıyı tekrarlayan başka bir halterci hâlen çıkmamıştır.

1992 Barselona Olimpiyatları’nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı ve altın madalyayı çok rahat kazandı. Aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçti. 2000 Sidney Olimpiyatları’nda artık 33 yaşında olması ve sakatlığı nedeniyle 3 kaldırışta sıfır çekerek başarı gösteremedi.

İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda ilk kez Türk seyircisi önüne çıktı. Sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırarak üç altın madalya kazandı. 1995 Avrupa Halter Şampiyonası’nda yine sakat olmasına rağmen 1 altın, 2 gümüş kazanarak Türkiye’nin takım hâlinde birinci olmasında önemli katkı sağladı.

1995 yılında Çin’de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazandı. 1988’de Avrupa Halter Şampiyonası’na Türkiye adına katıldı ve üç altın madalya kazandı. 1994’te Polonya’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda sadece üç kaldırış yaparak üç dünya rekoru kırdı.

Naim Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu’nun Aralık 2000’de Atina’da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

Naim Süleymanoğlu kimdir, Naim Süleymanoğlu'nun hayatı, biyografisi, Naim Süleymanoğlu nereli, Naim Süleymanoğlu kaç yaşında hayatını kaybetti, Naim Süleymanoğlu başarıları, rekorları nelerdir? Naim Süleymanoğlu kaç kilo kaldırmıştır?

Naim Süleymanoğlu Vefatı

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden dolayı tedavi gören Süleymanoğlu’na 6 Ekim 2017’de ameliyatla karaciğer nakli yapıldı. Nakil sonrası beyin kanamasına bağlı ödem nedeniyle beyin ameliyatına alınan Süleymanoğlu’nun hayati tehlikesinin devam ettiği açıklandı. O günden itibaren yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 tarihinde 50 yaşında ölmüş, cenazesi 19 Kasım 2017 Pazar günü Fatih Camii’nden kaldırılarak Edirnekapı Şehitliği’nde defnedilmiştir.

Naim Süleymanoğlu Özel Hayatı

Naim Süleymanoğlu hiç evlenmedi fakat 4 tane kızı vardır. Naim Süleymanoğlu’nun kızları Nilay Süleymanoğlu, Esin Süleymanoğlu, Sezin Süleymanoğlu ve Sekai Mori’dir.

Süleymanoğlu’nun vefatından sonra Japonya’dan gelen Sekai Mori isimli Japon bir kız, Süleymanoğlu’nun kızı olduğunu iddia ederek genetik davası açtı. Mahkeme kararıyla 4 Temmuz 2018’de Süleymanoğlu’nun mezarı açıldı ve DNA testi yapılabilmesi için örnek alındı. Yapılan DNA testi sonucu, Sekai Mori’nin Süleymanoğlu’nun kızı olduğu sonucuna varıldı.

Naim Süleymanoğlu hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu'muzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Satılık Lüks Bahçe Katı Ev

İstanbul Satılık Lüks Ev İletişim

Yukarıdaki videodaki evi satın almak için İletişim Formu’muzdan bize ulaşabilirsiniz.