Onno Tunç kimdir, Onno Tunç nerelidir, Onno Tunç kaç yaşında?

Onno Tunç Kimdir, Hayatı, Nereli, Ne Zaman Hayatını Kaybetti

Müzisyen ve besteci Onno Tunç’un hayatını, biyografisini derledik. Onno Tunç kimdir, Onno Tunç nerelidir, Onno Tunç kaç yaşında? İşte Onno Tunç hakkında detaylar.

Onno Tunç Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Gerçek adı Ohannes Tunçboyacı’dır. Onno Tunç 20 Aralık 1948 tarihinde dünyaya gelmiştir. Doğum yeri İstanbul’un Feriköy semtidir. Türkiye Ermenisi müzisyen ve bestecidir. Babasının adı Setrak, annesinin ismi de Valantin’dir. Hazırladığı düzenleme ve bestelerle 1980’ler ve 1990’larda Türk pop müziğinin önemli isimlerinden biri oldu.

Müziğe kilise korolarında şarkı söyleyerek başladı. Lise yıllarında Black Stones adlı bir müzik grubu kurdu. 1965 yılında Üstün Poyraz Set Orkestrası ile profesyonel müzik kariyerine bas gitaristlik ile adım attı. 1967 yılında Emin Fındıkoğlu orkestrasında caz müziğe başladı. İlerleyen yıllarda Durul Gence ve Süheyl Denizci orkestralarıyla çalışarak müzik tecrübesini artırdı.

1970’li yıllarda aranjörlüğüyle ismini duyurdu. O dönem Özdemir Erdoğan, Nilüfer, Bülent Ortaçgil, Gülden Karaböcek, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Gökben, Romalı Perihan, Salim Dündar, Asu Maralman, Neco, Lale Belkıs, Tanju Okan, İbrahim Sesigüzel, Bilgen Bengü, Turgay Merih, Gülistan Okan, Kerem Yılmazer, Serpil Barlas, Grup Nazar ve Atilla Atasoy gibi isimlerin albümlerine katkıda bulundu. 1973 yılında The Bracelet/Melissa başlıklı bir albüm hazırladı. Sözünü Çiğdem Talu’nun yazdığı, Tunç’un ilk bestelerinden biri olan Söz Sevgilim Söz, Cömert Baykent tarafından seslendirildi. Sayısız kez Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’nde besteci ve aranjör olarak yer alıp 1978 ve 1981 yıllarında aranjör ve orkestra şefi olarak bu yarışmada Türkiye’yi temsil etti.

visum china
visum china

Nükhet Duru’nun 1981 yılıbda yayınladığı, bestesi Onno Tunç’a ait Seninle şarkısını dinlemesinin ardından Sezen Aksu, Onno Tunç ile tanıştı ve Tunç’tan ders almaya başladı. Ardından Aksu’nun Şan Tiyatrosu’ndaki programı sırasında birlikte çalışmaya başladılar. Nilüfer’84 albümünün müzik yönetmenliğini üstenmesinin ardından uzun yıllar sadece Sezen Aksu ve ekibi ile çalıştı. 1984 tarihli Sen Ağlama albümünden, 1991 yılında Gülümse albümüne dek, sözlerini Sezen Aksu ile Aysel Gürel’in yazdığı birçok şarkının beste ve düzenlemesi Onno Tunç’a aittir.

90’lı yıllarda Aşkın Nur Yengi, Bülent Ortaçgil, Harun Kolçak, Nilüfer, Zerrin Özer, Zuhal Olcay ve Ayşegül Aldinç albümlerinin müzik yönetmenliğini üstlendi. Asya, Yeşim Salkım, Bendeniz, Emel Müftüoğlu ve Rüya Ersavcı’nın çeşitli albümlerinde Tunç tarafından bestelenen veya düzenlenen şarkılar yer aldı. Ölümünden önce en son Levent Yüksel’in 2. CD’si ve Sezen Aksu’nun Düş Bahçeleri başlıklı albümleri üzerinde çalışıyordu.

Ayrıca Aaahh Belinda, Yağmur Kaçakları, Rumuz Goncagül, Büyük Yalnızlık, Tersine Dünya, Eylül ve Dünden Sonra Yarından Önce filmlerinin müziklerini besteledi. Pop müzik bestelerinin yanı sıra solo saksafon ve orkestra için Su başlıklı bir bestesi vardır. Bülent Ortaçgil’in Benimle Oynar Mısın?, Okay Temiz’in Zikir ve Nükhet Ruacan’ın Ruacan başlıklı albümleri ile MFÖ’nün Yalnızlık Ömür Boyu ve Mustafa Sandal’ın Beni Ağlatma şarkılarında basgitar çaldı. Yaptığı düzenlemelerdeki armoniler, orkestralama tekniği ve yakaladığı sound ile Türkiye’deki pek çok müzisyen tarafından takip edildi.

Onno Tunç, 1996 yılında Bursa’dan İstanbul’a dönerken, 14 Ocak Pazar günü arkadaşı Hasan Kanık ile birlikte kullanmakta oldukları aynı uçuş grubundan (Bonair) arkadaşları Nurettin Hasman’a ait Bonanza tipi uçağın Selimiye köyü yakınlarında düşmesi sonucu arkadaşı Hasan Kanık ile birlikte hayatını kaybetti. Cenaze töreni için kardeşi Arto Tunç’un yurt dışından dönmesi beklendi ve Onno Tunç ölümünden beş gün sonra (19 Ocak 1996 günü) Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde yapılan cenaze ayininden sonra Şişli Ermeni Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçının ölümünün 11’inci yılı anısına özel olarak bir albüm hazırlandı. Bu albümde pek çok sanatçı kendi seçtikleri Onno Tunç şarkılarını seslendirdi. Onno Tunç Şarkıları 2007 yılında Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Nilüfer gibi müziğin devleriyle Şebnem Ferah, Sertab Erener, Levent Yüksel, Mor ve Ötesi, Ceza, Emre Altuğ, Hüsnü Şenlendirici ve Aylin Aslım’ın seslendirdiği şarkılarla yayınlandı. Göksel, Işın Karaca, Yonca Lodi ve Zeynep Dizdar gibi isimler de kendi albümlerinde Onno Tunç’un bestelerini seslendirdiler.

Onno Tunç hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir