Yaşar Okuyan kimdir, nereli, Yaşar Okuyan'ın hayatı, biyografisi, Yaşar Okuyan kaç yaşında, Yaşar Okuyan ne iş yapıyor?

Yaşar Okuyan Kimdir, Biyografisi, Kaç Yaşında, Aslen Nereli?

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan kimdir, nereli, Yaşar Okuyan’ın hayatı, biyografisi, Yaşar Okuyan kaç yaşında, Yaşar Okuyan ne iş yapıyor? İşte Yaşar Okuyan hakkında detaylar.

Yaşar Okuyan Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli?

Yaşar Okuyan 28 Ağustos 1950 tarihinde dünyaya gelmiştir. Aslen Rizeli’dir. İstanbul Özel Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur.

21 sene çeşitli gazete, dergi ve ajansta muhabirlik, foto muhabirlik, köşe yazarlığı, istihbarat müdürlüğü yaptı ve sürekli Basın Kartı almaya hak kazandı. İmbat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Yalova’nın il olmasından sonra 20. ve 21. Dönem’de Yalova milletvekili seçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.

Yaşar Okuyan siyasi hayatına 1970’li yılların başında MHP’de başladı. MHP’nin yayın organı Hergün Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve Ülkücü Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. 12 Eylül 1980 tarihin yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda MHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak yargılandı.

visum china
visum china

Yaşar Okuyan, Mesut Yılmaz’ın ANAP liderliğine seçilmesinden sonra bu partiden Meclis’e girdi. ANAP’ta sürekli Ülkücü geçmişiyle anıldı. Eski ocağını rencide etmemeye, ancak ANAP’lı kimliğini vurgulamaya özen gösterdi. Özgeçmişinde MHP yıllarını gazetecilik yaptığı dönem olarak tarif etti. Okuyan, Mesut Yılmaz’la ters düşünce bakanlık görevi ile ANAP’tan ayrıldı.

ANAP’tan istifa etmesinden sonra 2002 yılında eski partisi MHP’ye katıldı. Daha sonra MHP’den de ayrıldı ve 28 Mart seçimleri’nde Doğru Yol Partisi’nden Yalova Belediye Başkan Adayı oldu, fakat seçilemedi. 2004 yılında Ankara kulislerinde yeni parti kuracağı söylentileri dolaşırken sürpriz yaparak, 28 Şubat sürecinde Hüsamettin Cindoruk ve ekibi tarafından kurulmuş olan Demokrat Türkiye Partisi’nin başına geçti. Mayıs 2005 olağan kongresinde partinin ismini Hürriyet ve Değişim Partisi olarak değiştirtti.

2008 yılında genel başkanlığını yaptığı Hürriyet ve Değişim Partisi’ni kapatarak, kadrosuyla birlikte Halkın Yükselişi Partisi’ne katıldı. Daha sonra Yaşar Nuri Öztürk tarafından partiden ihraç edildi. İşçi Partisi’nin 15 Şubat 2015 tarihinde yapılan kongresinde kurulan Vatan Partisi’nde genel başkan yardımcılığına getirildi. 2018 yılında görevinden ayrıldı. 2019 yılında Yaşar Okuyan CHP’ye katıldı.

Yaşar Okuyan hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz https://Kimdirkim.com sayfamızda diğer merak ettiğiniz kişilerin yazılarını da okuyabilirsiniz.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir