Leyla Atakan'ın hayatı belgesel oluyor. Leyla Atakan kimdir, hayatı, biyografisi

Leyla Atakan Hayatı Biyografisi Kimdir?

İlk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan kimdir, hayatı, biyografisi ve nereli gibi merak edilen sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Leyla Atakan Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Nereli?

Leyla Atakan’ın doğum tarihi 22 Ağustos 1925 yılıdır. Leyla Atakan’ın doğum yeri Kocaeli ilinin Maşukiye mahallesidir. Leyla Atakan Trabzon Lisesi’ni tamamlamıştır. Leyla Atakan’ın babası İstiklal Madalyasına sahip Orgeneral Hasan Atakan’dır.

1963 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kocaeli İl Başkanı olmuştur. 1968 yılında yerel seçimlerde İzmit Belediye Başkanlığı’na aday olmuş ve seçimi kazanmıştır. Bununla birlikte Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olmuştur.

Leyla Atakan 10 Şubat 1971 tarihinde Değirmendere ilçesinden İzmit’e dönüş yaparken bulunduğu araç bir kamyona çarptı. Leyla Atakan bu trafik kazasında hayatını kaybetti. Yanında bulunan Belediye Başkan Vekili olan İsmail Kolaylı, belediye meclis üyeleri Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay  hayatlarını kaybetmiştir.

visum china
visum china

Leyla Atakan Kimdir, Hayatı, Biyografisi, Nereli?

Leyla Atakan’ın Hayatı Belgesel Oluyor

Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı olan Leyla Atakan’ın hayatı belgesel olacak. Yönetmenliğini Mustafa Yılmaz üstlenecektir. Yakın bir zamanda çekimleri başlayacaktır. Bu belgeselde Leyla Atakan’ı Naz Elmas canlandıracaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=dZC8ZrjvJCs

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir