Mustafa Sarıgül Kimdir Biyografisi Nerelidir?

Mustafa Sarıgül Kimdir Nereli?

Herkesin siyasi görüşü farklı olsada özellikle popüler siyasetçiler arasında herkesin adını bildiği bir siyasetçi olan Mustafa Sarıgül kimdir nerelidir?

Mustafa Sarıgül Kimdir Kaç Yaşında Nerelidir?

Mustafa Sarıgül kimdir 15 Kasım 1956 doğum tarihli Erzincan’lı Siyaset adamıdır.Babasının ismi Hakkı, Annesinin ismi Ayşe’dir.Erzincan’da köyde okumaya başlamış fakat okula başlamasından bir süre sonra ailesi ile beraber İstanbul’a taşınmışlardır.Erzincan’da başladığı ilkokulu İstanbul’un Şişli semtindeki Talatpaşa İlköğretim Okulu’nda bitirmiştir.Ardından Şişli Ortaokulu ile Zincirlikuyu Yapı Teknik Lisesi’de eğitimini sürdürmüştür.Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde okudu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ayrıca İETT’de genel müdürlükler yaptı.Bir süre sonra ise bu görevlerinden ayrıldı ve ticaret ile uğraştı.1993 senesinde Romanya’da bulunmuş ve orada fırın işletmeciliği yapmıştır.Ticaretten sonra ise Siyasetle ilgilenmeye başladı.

Mustafa Sarıgül siyasi hayatına CHP Şişli Gençlik Kollarında bulunarak başlamış oldu.Burada Genel Kurul Sekreterliğinden, İlçe Başkanlığına kadar çeşitli görev ile kademeler içersinde bulundu.Chp’nin Kurultayında Delege oldu.

visum china
visum china

1987 senesinde 18. dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisine İstanbul Milletvekili olarak katıldı.O yıllarda Türkiye’de en genç TBMM’ye giren vekil oldu.Bir dönem Galatasaray takımındada Yönetim Kuruluğu üyeliği yaptı.

1999 tarihinde yapılan Yerel seçimlere Şişli Belediye Başkanlığı adayı için katıldı ve yapılan yerel seçimlerden sonra kazanan oldu.2004 yerel seçimlerede tekrar girdi ve 5 yıl sonra yapılmış bu yerel seçimlerdede ciddi bir oy aldı ve tekrar başkan seçildi.

Başarılı ve yüksek oy ile kazanmış olduğu Belediye’den sonra CHP Genel Başkanlığı için aday olmaya karar verdi.Olaylı geçmiş olan adaylık sonucunda kaybeden oldu.Ardından Mustafa Sarıgül Disiplin Kuruluna sevk edildi ve partiden uzaklaştırma kararı alındı.

Partisinden uzaklaştırma kararı alınan Mustafa Sarıgül Ankara Adliyesine gidip bireysel olarak başvuru yaptı.Mahkame’de bireysel başvurusunu haklı buldu ve Chp’den ihraç kararını iptal etti.Mahkeme kararı ile beraber tekrar Cumhuriyet Halk Partisi’ne dönüş yaptı.

2008 tarihinde Dsp’ye geçiş yapan Sarıgül yapılan törenle beraber oradaki kitle tarafından sloganlarla karşılanmıştır.Yapılan Tören’de bir takım Dspliler bu duruma tepki vermiştir.Bazı yaşanan durumların ardından 2009 tarihinde Dsp’ye istifasını vermiştir.

2009 tarihinde Dsp’den istifa etmesinden sonra Bağımsız bir Belediye başkanı olarak görevinin başında durmuştur.22 Haziran’da Chp’nin Genel Kurultayı’nda kimi destekleyeceğini belirtmiştir.

Mustafa Sarıgül Evli mi? Birinci evliliğini Gülsüm Hülya Köksaloğlu ile gerçekleştirmiş ve Abdurrahman adında bu evlilikten bir çocukları bulunmaktadır.1985 tarihinde Gülsüm hanım vefat etmiştir.İkinci evliliği 1993 senesinde Aylin Kotil ile olmuş 2008 tarihinde ise ayrılmışlardır.Ömer isminde bir çocukları bulunmaktadır.

mustafa-sarigul1-

Görev Yaptığı Siyasi Partiler ve Yılları

1987 – 1991 – Sosyal Demokrat Halkçı Parti
1999 – 2002 – Demokratik Sol Parti
2002 – 2003 – Yeni Türkiye Partisi
2003 – 2005 – Cumhuriyet Halk Partisi
2008 – 2009 – Demokratik Sol Parti
2009 – 2013 – Bağımsız
2013 – Cumhuriyet Halk Partisi

Sarıgül 31 Ekim 2013 senesinde tekrar Chp’ye katılma kararı aldı ve bunu yapmış olduğu bir basın toplantısı ile herkese söylemiş oldu.

visum china
visum china

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir